Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Kraje dostávají do svého rozpočtu peníze podle počtu obyvatel

Kraje dostávají do svého rozpočtu peníze podle počtu obyvatel

29. 8. 2021

Lidé se mě neustále ptají, co považuji za největší problém v Olomouckém kraji. Říkám, že stav našich silnic. Na mnoha místech samá díra a samý výmol. Všichni přitom potřebujeme kvalitní infrastrukturu, abychom mohli jezdit do práce, do škol a za zábavou. V mnoha částech našeho kraje to totiž bez auta vůbec nejde. 

Kraje dostávají do svého rozpočtu peníze podle počtu obyvatel

Kraje dostávají do svého rozpočtu peníze podle počtu obyvatel

Problém spočívá v tom, že když v roce 2000 vznikly kraje, dostaly na starost i silnice druhé a třetí třídy. Nedostaly však k tomu adekvátní množství peněz na jejich údržbu a provoz. Kraje dostávají do svého rozpočtu peníze podle počtu obyvatel, ale vůbec není zohledněna délka silnic, které musí udržovat. Olomoucký kraj je od severu na jih velice rozsáhlý, zdaleka však není nejlidnatější. A to nemluvím o množství mostů, které musíme udržovat. 

Řešení jednoznačně vidím v tom, aby kraje dostávaly od státu na údržbu silnic tolik peněz, kolik kilometrů mají skutečně ve své správě. K tomu nám pomůže změna rozpočtového určení daní. Tedy to, aby část vybraných daní šla přímo do rozpočtu obcí a krajů. Toto rozpočtové určení daní již funguje, je potřeba ho jen přenastavit.

Ostatně již vloni jsme navrhovali, aby necelých 9 % z celostátního hrubého výnosu silniční daně a spotřební daně z minerálních olejů šlo přímo krajům. Kraje by tak získaly stovky milionů korun navíc, které by jim pomohly řádně se starat o silnice ve své správě. Olomoucký kraj by tak do svého rozpočtu ročně získal téměř 400 milionů korun navíc. To by mu pomohlo dát postupně všechny silnice do pořádku. Tento návrh však zástupci vládních stran zamítli. 

Považuji to za chybu, kterou se při první příležitosti pokusíme napravit. Zkušenosti nám navíc jasně ukazují, že samosprávy - tedy kraje a obce - umí dlouhodobě s pěnězi hospodařít výrazně lépe, než stát.

Tomáš Müller
lídr kandidátky Piráti a Starostové, krajský zastupitel a starosta Nové Hradečné