Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Komplexní energetický projekt v Jeseníku

Komplexní energetický projekt v Jeseníku

15. 9. 2023

Město Jeseník s necelými 11 000 obyvateli se již v roce 2015 rozhodlo pro odvážný krok směrem k energetické úspornosti a udržitelnosti. Tento krok představoval investici téměř 11 milionů korun do sedmi městských objektů prostřednictvím metody Energy Performance Contracting (EPC). Tento projekt změnil energetický profil města.

Divadlo Petra Bezruče v Jeseníku

Divadlo Petra Bezruče v Jeseníku

Jedná se o inovativní metodu financování energetických úsporných projektů. Umožňuje realizovat modernizace a úspory energie bez potřeby vlastního kapitálu. Poskytovatelé investují do projektu a smluvně garantují dosažení určité úspory energie po dobu několika let. Organizace, které se rozhodnou pro EPC, pak využívají tyto úspory k financování projektu a následně si užívají dlouhodobých výhod v podobě nižších energetických nákladů.

V případě města Jeseník se tento model ukázal jako obzvláště úspěšný. Realizátorem je ENESA, člen ČEZ ESCO. Od roku 2016, kdy byl projekt dokončen, město každoročně ušetří náklady na elektřinu, teplo a vodu ve výši téměř 1,7 milionu korun. Tato úspora je garantována smluvně po dobu 10 let, což dává městu stabilitu a jistotu ve finančním plánování. Výsledky projektu však předčily očekávání. Například roku 2022 město ušetřilo o 146 000 korun více, než bylo původně stanoveno.

„Jeseník nám ukazuje cestu k udržitelnější budoucnosti, která začíná v našich městech a komunitách“, říká místostarosta města Václav Urban (STAN).

Autor: Alena Hálková