Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Koaliční smlouva vs. realita, díl 1.

Koaliční smlouva vs. realita, díl 1.

26. 11. 2018

Koaliční smlouva vs. realita, díl 1.

Koaliční smlouva vs. realita, díl 1.

Rada města jmenovala naše zástupce do Komisí městských částí i do odborných komisí. Ve všech odborných komisích a ve 25 z 27 KMČ mají Piráti a Starostové zastoupení.

Co nás ale zaráží, je způsob komunikace a složení komisí, který je v přímém rozporu s obsahem Koaliční smlouvy.

„Posílení zapojení veřejnosti do vybraných rozhodovacích procesů města“

Nechápeme důvod, proč Rada požadovala odevzdání 2 nominací do každé komise městské části, když podle všeho pro naše kandidáty bylo vždy jen jedno místo. Ani v jedné KMČ tak nemáme 2 jmenované členy, přestože se nám podařilo aktivizovat mnoho skvělých lidí, kteří chtěli pracovat pro svou čtvrť. Nebyli vybráni. Považujeme to za první ze série chyb v komunikaci.

„Rozvoj spolupráce a partnerství města … s Univerzitou Palackého v Olomouci“

Dříve byli v odborných komisích vždy i apolitičtí odborníci, např. z Univerzity Palackého. Proč tomu tak tentokrát není? Považujeme toto uzavření odborných komisí čistě pro politické nominace za nerozumné. Chceme město propojovat. Na jedné straně koalice plánuje zvýšit odměny všem členům komisí, na druhou do nich nepustí nikoho mimo politické nominanty? Byla oslovena univerzita, školské odbory či zaměstnavatelské svazy ke jmenování svých zástupců? Nic takového jsme nezaznamenali.

„Transparentní personální politika města a jeho organizací“

O nominacích jednala Rada města minulé pondělí. „V pátek začali psát různí lidé, že jim chodí e-maily nebo dokonce papírové dopisy o přijetí do komise či už dokonce o prvním zasedání,“ říká předseda našeho zastupitelského klubu Viktor Tichák a dodává: „O postupu nebyl náš zastupitelský klub dosud nijak oficiálně informován.“ Na webových stránkách města se složení komisí objevilo dnes, s mnoha chybami.

O našich jmenovaných členech budeme informovat formou medailonků, které budou brzy na webu www.piratistarostove.cz.

Mezititulky: Koaliční smlouva pro statutární město Olomouc na volební období 2018–2022. Podepsána v Olomouci 16. října 2018 vládnoucími stranami ANO, ODS, KDU-ČSL a spOLečně. https://www.olomouc.eu/administrace/repository/gallery/articles/23_/23085/Koali%C4%8Dn%C3%AD%20smlouva%202018.cs.pdf