Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Josef Suchánek se ujal funkce hejtmana Olomouckého kraje

Josef Suchánek se ujal funkce hejtmana Olomouckého kraje

13. 11. 2020

Josef Suchánek, náš lídr koalice PIRÁTI A STAROSTOVÉ, byl oficiáně zvolen hejtmanem na konci října a vzápětí se ujal úřadu. Jaké byly jeho první dny se dozvíte v následujícím rozhovoru.  

Josef Suchánek se ujal funkce hejtmana Olomouckého kraje

Josef Suchánek se ujal funkce hejtmana Olomouckého kraje

V pondělí 2. listopadu jste poprvé zamířil na kraj ujmout se pozice hejtmana. Jaké byly priority prvních dní?

Děkuji za otázku. Musím říct, že nebyly úplně shodné s tím, co jsem si před svým nástupem plánoval. Původně jsem se chtěl nejdříve pozdravit s kolegy a kolegyněmi na krajském úřadě a pak se vrhnout do klíčového rozpočtu pro rok 2021. Díky nouzovému stavu to nyní na KÚ vypadá podobně jako v mnoha jiných institucích nebo firmách a část zaměstnanců pracuje vždy z domu, jakýsi "home office na střídačku". Takže se s kolegy a kolegyněmi seznamuji postupně. Kromě toho jsem byl okamžitě vtažen do operativy schůzek, jednání, seznamování se s procesy, atd. Zásadním většinovým tématem a prioritou zde ale bylo a je krizové řízení. To je teď vzhledem k situaci denním chlebem každého hejtmana, tedy i mým. Rozpočet 2021 žádný odklad nesnese, to stále platí, a tak jsme se do něj již v prvních dnech samozřejmě pustili také.

Hned první den zasedala nová Rada Olomouckého kraje. Co bylo předmětem jednání?

Chtěl bych zde upřesnit, že se nejednalo o zasedání/schůzi rady (ROK), ale o poradu rady. Šlo o běžnou týdenní přípravnou poradu členů ROK a dalších pracovníků - ředitele KÚ a kolegů a kolegyň kanceláře hejtmana. Tato první porada byla krátká a vyloženě organizačního charakteru. Žádná podstatná politická témata zde ještě nebyla.   
Sám jste prodělal onemocnění Covid-19. Často je kritizována prodleva ze strany hygieny, problémy s trasováním, nefunkčnost e-Roušky. Jaké máte vy osobní zkušenosti?

Za prvé bych chtěl říct, že průběh mé nemoci byl naštěstí pro mě z kategorie mírných. Většina obvykle zmiňovaných příznaků se mě netýkala. Na druhou stranu ale rozhodně potvrzuji, že se nejednalo o žádnou „rýmečku“. Bylo mi opravdu výrazně hůř než při běžné sezónní chřipce a na to, že mi „téměř nic nebylo“, to trvalo poctivých deset dní, což se mi nikdy předtím nestalo. Zmiňované neduhy v koordinaci mohu v mém případě vyvrátit. Vše probíhalo tak, jak má a skutečně to bylo systémově ve všech ohledech pod kontrolou. 
 

Ve vzduchu visí už více než měsíc kauza otrávené řeky Bečvy. Budete se této záležitosti na kraji věnovat? 

Rozhodně ano, již se tak děje. Zmínil jsem již na své FB stránce, že tuto kauzu nepustím ze zřetele a budu ji sledovat s maximální pozorností. Ve větším detailu se jí věnuje kolega Martin Šmída, radní pro životní prostředí. Já jsem a budu připraven pomoci se vším, co se zde vyskytne a bude v mé kompetenci. Nejen díky mému ekologickému cítění se mě kauza dotýká osobně a s velkou nelibostí pozoruji průtahy ve vyšetřování, podivně urychlená vyjádření různých institucí a dokonce i příslušného ministra o tom, kdo „za to rozhodně nemůže“ hned na začátku vyšetřování a také občasné zmínky v médiích o tom, že se šance na zjištění viníka výrazně snižují. Opravdu doufám, že se tato věc podaří dotáhnout do jasného konce.  
 

Čekalo na vás v prvním týdnu nějaké milé překvapení? 

Nemohu říct, že mě čekalo nějaké milé, nebo snad dokonce nějaké nemilé překvapení. Určitě jsem se zde zatím setkal převážně s milými lidmi, to ale za překvapení nepovažuji. Můj nástup do nového zaměstnání beru jako svou novou velkou zkušenost se vším, co k takové věci patří. Z pohledu položené otázky neutrálním zjištěním byl fakt, že jsem spolu s ostatními členy rady nedostal ani nedostanu nejen 100 dní hájení, ale ani 100 hodin. Možná tak 100 minut a ty už uplynuly :-).