Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Jak vidí starostka Přáslavic Jitka Ivanová rekonstrukci krajské silnice?

Jak vidí starostka Přáslavic Jitka Ivanová rekonstrukci krajské silnice?

29. 6. 2024

Olomoucký kraj má ve svém majetku silnici II/437, jde o klíčovou trasu Olomouc - Lipník nad Bečvou. Po 60 letech ji rekonstruuje.  

Obec Přáslavice se přidala ke krajskému projektu tak, že opravuje odstavné pruhy, tj. ani ne 10% zakázky.  V Přáslavicích se jedná o více než 2 kilometry v zastavěné části, což je nejvíc z celé trasy.

Bagr v Přáslavicích

Bagr v Přáslavicích

„Co mi to přineslo?“ ptá se starostka Jitka Ivanová (STAN), na odpověď nečeká a rovnou vyjmenovává: „V kufru auta mají své pevné místo holinky, oranžová vesta a stavební metr. V telefonu mám nová čísla stavbyvedoucích, řidičů - popelářů, technických dozorů.  Reálně se s nimi slyším denně víc než s manželem.“

Na denním pořádku jsou dotazy občanů obce k pracovnímu výkonu cestářů (pracují málo x pracují i v sobotu), ke způsobu práce (je to prašné x proč pořád kropí), k vlastnostem nové stavby (vjezd široký x úzký, kam s popelnicemi?). Nebo řeší, kdo komu přenese nákup? Kudy lze projet s kočárkem? Co to je za provázek kolem cesty? Proč už nefunguje zastávka?

„Osvojila jsem si termíny jako žulové kostky v betonovém loži, niveleta, spára, učím se skloňovat objízdná trasa, řeším, kdy a kudy může projet popeláři, fekální vůz, nadrozměrný náklad“ vysvětluje, sepisuje, ale hlavně uklidňuje starostka.

Na jednání zastupitelstva starostka vysvětluje mj. úmysl ilustrační fotky, na které kreslené auto jede “po anglicku” vlevo.  

Starostka Jitka Ivanová shrnuje, že je to nové, pracovní, dynamické, ale považuje za velké štěstí, že může být “při tom”.  Protože další rekonstrukce může být zas až za dalších 60 let.

Autor: Alena Hálková