Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Jak stát podporuje studenty vysokých škol?

Jak stát podporuje studenty vysokých škol?

29. 6. 2023

Bydlení mladých lidí je problém. Obrátilo se na mě několik studentů s problémem týkajícím se přiznávání příspěvků na bydlení Úřadem práce.

Poslankyně Hana Naiclerová

Poslankyně Hana Naiclerová

Úřad práce po studentech, kteří o tuto dávku žádají, požaduje, aby doložili, že na ně rodiče neuplatňují daňovou slevu.

S ničím takovým ale zákon o státní sociální podpoře nepočítá. Jindy jim to úřad zamítne proto, že se prý studenti musí vždy posuzovat společně s rodiči, bez ohledu na to, jestli s nimi bydlí anebo nebydlí. Že platí velké nájemné, protože kapacita kolejí je zcela nedostačující, úředníky nezajímá.

Jde o podporu mladých lidí, kteří jsou budoucností naší země, a náš stát jim v podpoře jejich vysokoškolského studia dostatečně nepomáhá, na což třeba nedávno poukázali analytici z CERGE-EI (https://idea.cerge-ei.cz/zpravy/financni-podpora-vysokoskolskych-studentu-v-ceske-republice-rekonstrukce-systemu-nutna?fbclid=IwAR06u_ZQKbDqqyVXzFK6UBsYyYg-PdidfxjkrZF54QWFjYGlkxeGs3_NF8c).

Úřad práce namísto plnění svých zákonných úkolů vymýšlí zdůvodnění, proč dávky poskytovat nemusí a spoléhá na to, že se většina žadatelů nebude o svá práva soudit. Až to nastane, bude to ale pro něj znamenat řádově větší problémy.

Obrátila jsem se proto s interpelací na ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku. Chci vysvětlení tohoto postupu.

Ing. Hana Naiclerová, MBA

poslankyně Parlamentu ČR