Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Dolní Studénky – obec, kde to žije!

Dolní Studénky – obec, kde to žije!

20. 6. 2023

Dolní Studénky a Šumperk mají za sebou slavnostní víkend. Zažili svátek hudby i kulaté „narozeniny“ obce – 670 let od první písemné zmínky o Dolních Studénkách.

Hudba bez hranic Dolní Studénky

Hudba bez hranic Dolní Studénky

V sobotu a v neděli 17. a 18. června se konal už po 19. festival Hudba bez hranic. Festival, který začínal jako přehlídka dechových hudeb a mažoretek, je dnes mezinárodní akcí s tisícovkami návštěvníků a v programu dává prostor třeba i jazzu, popu, punku, rocku nebo filmové hudbě, jejíž koncert patřil k jednomu z vrcholů festivalu. Záštitu nad festivalem převzal hejtman Olomouckého kraje, Josef Suchánek. I další STAŇáci se zasloužili o zdar akce: uměleckým ředitelem festivalu byl Luboš Vepřek a „mozkem“ filmové muziky Víťa Komárek, moderátorem a spoluorganizátorem byl Jakub Dolníček.

Letos přijeli muzikanti ze čtyř zemí – Itálie, Chorvatska, Slovenska a Polska. Přivítali jsme také Davida Kollera s kapelou. A je skvělé, že vedle velkých hvězd vystoupily také děti z našich škol a školek.

Pobavilo mě, když šumperský pan starosta říkal, že se Šumperk stal na dva dny kulturním předměstím Dolních Studének.  Je to velká poklona pro všechny, kdo se na akci podílejí. Spoluorganizuje ji obec spolu s dechovým orchestrem Zábřeh, MAS Šumperský venkov a organizačně ji kompletně zajišťují od A po Z hasiči, sokoli, myslivci, muzikanti a komunitní škola. Vše chystají, vaří, prodávají, hlídají a nakonec uklízejí. Každému z nich patří obrovský dík za energii, kterou do toho dávají. Je úžasné, jak hudba po dva dny boří hranice mezi národy, žánry a také lidskými srdci.

Letos to bylo o to slavnostnější, že jsme si připomínali 670. výročí první písemné zmínky o Dolních Studénkách. Při této příležitosti zastupitelstvo udělilo čestná občanství šesti osobnostem – našim sousedům – kteří významným způsobem posunuli naši obec. Bohužel, čtyři čestná občanství jsme udělili in memoriam, o to větší radost máme z ocenění dvou stále žijících. Ocenění předával osobně hejtman Olomouckého kraje, Josef Suchánek.

Hned pět oceněných – včetně mojí maminky – po nějakou dobu vykonávalo v novodobé historii starostovskou funkci. Osobně jsem vděčný svým předchůdcům za to, že jsem mohl převzít před 13 lety obec ve velmi dobré kondici a navázat v jejím rozvoji.

I díky této šestici, a také mnoha a mnoha dalším sousedům, dnes můžeme v Dolních Studénkách z plna hrdla a s patřičnou hrdostí říkat: „U nás to žije!!!“

Radim Sršeň