Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Den s horskou službou v Loučné nad Desnou

Den s horskou službou v Loučné nad Desnou

31. 7. 2023

Jedinečné setkání horských záchranářů z celé České republiky, Polska, Slovenska a Itálie se nedávno konalo v Loučné nad Desnou. Akci zaštítil a osobně se jí zúčastnil hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Starostka Petra Harazímová a hejtman Josef Suchánek předávají medaile vítězům závodu

Starostka Petra Harazímová a hejtman Josef Suchánek předávají medaile vítězům závodu

Akci organizují společně Horská služba ČR a obec Loučná nad Desnou. Jde o jediné setkání horských záchranářů v rámci celé republiky, na kterém v tak velkém rozsahu prezentují svoji práci i techniku.

„Původní myšlenka vzniku Dne s Horskou službou byla příležitost k setkání profesionálních a dobrovolných horských záchranářů z celé České republiky a jejich rodinných příslušníků. A při té příležitosti nám přišlo škoda nezapojit i veřejnost a prezentovat práci i znalosti záchranářů. Záchranáři je rádi předávají zábavnou formou ostatním,“ vysvětluje zastupitel obce Loučná nad Desnou a horský záchranář Roman Fišnar.

Letošní čtvrtý ročník nabídl ukázky profesionální techniky, zásahy v terénu, kynologie, prezentace aplikace Záchranka, závod v běhu, lavinový zásah, cyklistickou bezpečnost, ošetření pacienta, dokonce přiletěl i záchranářský vrtulník. Cílem akce je také přivést děti do hor, ke sportu a k adrenalinovým zážitkům. Zajímavý byl i doprovodný program, vše najdete na https://denshorskousluzbou.cz/den/o-akci/.

Snad každý kluk chtěl někdy být záchranářem, protože záchranář je hrdina! Takto to možná cítilo na 8 000 účastníků setkání letošní akce. Nejzajímavější moment nastal, když přiletěl záchranářský vrtulník, ten chtěli všichni vidět zblízka.

„Práce starostky obce v horách je krásná, někdy vzrušující a někdy opravdu náročná, což je v okamžicích, kdy jde o život. Proto mě nepřestává udivovat, že Horská služba spadá kompetenčně pod ministerstvo pro místní rozvoj, ne pod ministerstvo vnitra jako třeba hasiči, záchranáři nebo Policie ČR. Možná by systému pomohlo sjednotit tyto složky, zjednodušilo by to procesy a i nám, starostům, by to komunikačně ve složitých situacích velmi pomohlo,“ vysvětluje starostka a spoluorganizátorka této velkolepé akce Petra Harazímová.

Autor: Alena Hálková