Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Defibrilátor v Přáslavicích.

Defibrilátor v Přáslavicích.

26. 6. 2023

Starostka obce Přáslavice, členka Krajského výboru STAN Olomouckého kraje a předsedkyně oblastní organizace Olomouc venkov, Jitka Ivanová, se ráda dělí o obecní radosti, tentokrát jde o život zachraňující téma.

Umístění defibrilátoru

Umístění defibrilátoru

O co jde? O veřejně umístěný defibrilátor. Přesně AED, čili automatizovaný externí defibrilátor, je přístroj určený k laické resuscitaci, postiženému srdci podá elektrický výboj (tzv. defibrilace). AED je schopno automaticky rozlišit mezi defibrilovatelnými a nedefibrilovatelnými rytmy. Laika navádí hlasitými mluvenými pokyny. Lidově řečeno - pro všechny případy, těžké a mimořádné i zdravotně složité situace. „Pokud by nastala situace, kdy by byl AED potřeba, je napojený na dispečink záchranné služby. Zachraňující osoba jen zavolá na číslo 155 a tam mu sdělí kód pro otevření skříňky“, upřesňuje Jitka Ivanová.

Cesta k veřejnému defibrilátoru nebyla úplně jednoduchá. Na začátku se Jitka Ivanová dohodla s minulou místostarostkou obce, MUDr. Hanou Navrátilovou Bartoňkovou, že k jednomu defibrilátoru v hasičském autě pořídí obec ještě jeden, a to veřejný. Zastupitelé museli na tento počin schválit peníze (81 tisíc Kč) z rozpočtu obce. Poté nastal klasický „kolotoč“ jednání, otázek, administrativy, dotazníků atd. „Děkuji kolegyni Monice Kuželové, která pojala umístění veřejného defibrilátoru jako výzvu a díky ní jsme to zvládli! Také děkuji panu Bc. Drahomíru Sigmundovi, MBA, ze Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje za cenné rady, odborné konzultace a vedení. Děkuji rovněž společnosti Jahn za technické dořešení a umístění zařízení“ vyjmenovává Jitka Ivanová zainteresované osoby.

V obci Přáslavice najdete veřejný defibrilátor na severní stěně rozhledny, přímo v zadní části sportovního areálu. Skříňka je neustále napojená na elektřinu a v případě potřeby je chlazena či vytápěna. Přístroj je stejný, jaký využívají záchranáři, aby bylo možné vše propojit, pokud to bude nutné.

Přáslavice se tak pomyslně připojily k dalším moderním institucím, které umisťují AED ve svých prostorách, aby mohly v pravou chvíli zachránit třeba i vás. Nezbývá si přát, aby nikdy nebyl potřeba!

Autor: Alena Hálková