Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Daňový balíček je paskvil, který možná krátkodobě někomu pomůže

Daňový balíček je paskvil, který možná krátkodobě někomu pomůže

11. 12. 2020

Jsem v Senátu velmi krátce, a tak se mi pořád stává, že zabloudím v labyrintu Valdštejnského paláce při cestě do jídelny na oběd. Jsem tu krátce, a i tak jsem měl to štěstí (a nebo možná smůlu) zažít dle konstatování svých kolegů ty největší události Senátu za posledních mnoho let.

Daňový balíček je paskvil, který možná krátkodobě někomu pomůže

Daňový balíček je paskvil, který možná krátkodobě někomu pomůže

Komplikovaná doba s sebou nese i komplikované situace, a tak jsem za jeden měsíc absolvoval hned několik senátních zasedání, na kterých se schvalovalo hned několik velmi významných zákonů. Neustále pendluji mezi Prahou a rodnou vesnicí a od rána do večera pracuji, abych vše stihnul. Ten, kdo říkal, že jde starostování kombinovat s funkcí senátora, neměl pravdu, pokud tedy chci obě funkce vykonávat tak, jak se má. Dal jsem se ale na vojnu, tak si nestěžuju.

Senát byl vždy kritizován pro svoji zbytečnost zaviněnou omezenými možnostmi. Včera tak po těch mnoha letech přišla jeho velká chvíle a dostal příležitost rozhodnout o další budoucnosti naší země. Je to možná poprvé, co se k němu otočila pozornost všech s očekáváním, jestli svou historickou chvíli zvládne či nikoli. Dle mého nezvládl. Jak jsem tady několikrát uváděl, že se vždy dokázal semknout pro dobrou věc a napříč politickým spektrem zodpovědně podpořit to správné řešení, včera se to zlomilo.

Ač nemá vládnoucí strana v Senátu moc velké zastoupení, povolala do svých služeb senátory z ODS a ti ji věrně posloužili. Přistoupili na požadavky premiéra a svoje konání ospravedlnili tím, že z pomyslného koláče veřejných prostředků odkrojili s jeho požehnáním i pro obce a města. S sebou pak strhli některé další senátory z řad budoucích vládních koalic a prosadili předvolební libůstku našeho pana premiéra, a tím se vlastně stali věrnými posluhovači jeho předvolební kampaně.

Možná se mnou někteří nebudete souhlasit, ale nejsem ten, kdo se potřebuje líbit všem. Vždy budu dělat to, co je správné, i když to nebude populární a vždy se budu snažit říkat pravdu, i když to bude někomu vadit. Kdo mě zná, ví že takový jsem.

Daňový balíček je paskvil, který možná krátkodobě někomu pomůže (premiérovi v předvolební kampani), ale z dlouhodobého hlediska je to průser. Jako starostu mne všichni nabádali, že se k veřejnému majetku musím chovat s péčí řádného hospodáře a protože hospodařím s majetkem občanů obce ve které bydlím, musím s ním nakládat uvážlivě ku prospěchu těchto občanů, jinak budu špatným starostou. Vyšší politika by neměla být nic jiného. Rozdíl zde ale je. Premiér si na rozdíl od starosty může peníze natisknout. Každému ale musí být jasné, že takto to nejde, a že se to musí někdy později negativně projevit. Ano, projeví. Pokud nastane situace, že bude stát zadlužený a v oběhu bude příliš mnoho peněz, přijde inflace.

Včera to bylo smutné představení, které sice přinese pár peněz do kapes všech občanů této země, ale otázka je, jestli skutečně všichni potřebují přilepšení na úkor budoucnosti sebe a svých blízkých.

Bylo smutné pozorovat, jak i přes vědomí chybného rozhodnutí senátoři hlasovali pro tento špatný zákon a jen starostové a pár dalších zodpovědných senátorů smutně přihlíželi tomuto nepochopitelnému představení.

Marek Ošťádal, hanácké senátor