Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Chceme žádat o projekty z ReactEU v první minutě

Chceme žádat o projekty z ReactEU v první minutě

7. 5. 2021

V současné době se podávají žádosti v rámci dotačního programu Evropské unie ReactEU, který chce Olomoucký kraj naplno využít. „Následující tři roky má ČR možnost získat nejvíce prostředků z EU v historii a my bychom rádi z tohoto koláče ukrojili co největší část pro Olomoucký kraj," říká Radim Sršeň, radní Olomouckého kraje. 

Radim Sršeň

Radim Sršeň

ReactEU má pomoci členským státům investovat do zdravotnictví po epidemii covid–19. Nyní kraj žádá o dotace pro pořízení 28 nových sanitních vozů včetně vybavení a dále zřízení nových základen pro záchranáře v Uničově, Zábřehu a Šternberku.

Hejtmanství podalo dnes celkem 5 žádostí v rámci dotačního programu React EU. Tři z nich se týkaly zřízení nových základen pro záchranáře. V případě, že by žádosti bylo vyhověno, vyšla by například stavba nové základny zdravotnické záchranné služby v Uničově jen zhruba na 2,5 milionu korun.

"Pilně připravujeme velké množství projektů, protože více než kdy jindy platí, že kdo je připraven, není překvapen, a v případě projektů EU je včasné podání žádosti zásadním předpokladem úspěšného získání dotace. Proto plánujeme žádat o první projekty z ReactEU v první minutě po zahájení příjmu žádostí. Jedná se o první žádosti do tohoto programu, jehož cílem je reagovat na důsledky epidemie koronaviru. Již nyní však máme připraveny projekty k podání i do dalších výzev tohoto programu, které se týkají oblasti zdravotnictví a sociálních služeb a budou spuštěny v následujících týdnech“, řekl Radim Sršeň, radní Olomouckého kraje zodpovědný za dotace a vedoucí pracovní skupiny ReactEU.

„Jde o obrovskou šanci, kterou by byla chyba nevyužít. Dotace z EU mohou pokrýt 85 procent nákladů na stavbu výjezdové základny a dalších 5 procent pak pokryje dotace ze státního rozpočtu. Stejnou cestou postupujeme i v případě připravované výstavby výjezdové stanice záchranné služby v Zábřehu. Nad rámec finančních prostředků, vyhrazených v této oblasti pro Olomoucký kraj, je připraven i náhradní projekt a žádost o dotaci na výstavbu nové výjezdové základny ve Šternberku. Jde nám o to, maximálně využít dotační programy, které Unie nabízí,“ zdůraznila Zdeňka Dvořáková Kocourková, radní Olomouckého kraje odpovědná za oblast investic a evropských projektů.

Sanitní vozy by se podle současného plánu měly nakoupit ve dvou etapách. Polovina z nových 28 záchranných vozů by dorazila v příštím roce.

 

Autor: Yveta Sommerová