Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Cestou necestou Marka Ošťádala ke kandidatuře do Senátu

Cestou necestou Marka Ošťádala ke kandidatuře do Senátu

1. 10. 2020

Vážení přátelé,
chtěl bych vás poprosit o pozornost, bude to dnes trošku delší a poprvé i jenom česky. Je totiž těžké psát v nářečí, ale ještě těžší je pro neznalého člověka to číst, tak si dovolím zdůvodnit celou moji kandidaturu do Senátu ještě ve spisovném jazyce. 

Marek Ošťádal

Marek Ošťádal

Podle toho, jak vedu předvolební kampaň, mohu být vnímán jako člověk, který vše staví na nářečí nebo kapele. Prezentuji se ale takový, jaký jsem, a celé to stavím na tom, co je mi blízké, co mám rád a čemu se již dlouho věnuji. 

Nejsem člověk, který před spaním usínal s touhou stát se politikem. V podstatě jsem nechtěl dělat ani toho starostu. Okolnosti spojené s pořádáním kulturních akcí v naší malé vesnici mě a mé přátele před deseti lety přiměly kandidovat do obecního zastupitelstva. Tehdy jsme získali podporu 80 procent. Od lidí, co nás znají celý náš život a já musel začít dělat práci, kterou jsem nikdy předtím nedělal a o které jsem ani nic nevěděl, práci starosty. 

Obec Náklo má 1 500 obyvatel, tři místní části a je plná skvělých lidí. Za těch 10 let se povedlo předělat čistírnu, dobudovat kanalizaci, přestavět školu, opravit spoustu cest a realizovat hromadu dalších projektů za více jak 100 mil. Kč z evropských dotací. Tak se stalo, že jsme byli první v kraji, kdo skutečně začal odpovědně nakládat s odpady. Máme kompostárnu, která zpracovává bioodpady pro celý region a stavební četu, která dělá zakázky namísto stavebních firem. V regionu nemáme špatné jméno, a tak jsem se stal místopředsedou MAS Moravská cesta, členem rady Mikroregionu Litovelsko a členem krajské rady Sdružení místních samospráv. 

Vše, co dělám, nedělám proto, že bych potřeboval být nejlepší, ale proto, že za tím vidím nějaký užitek. 
Když mě kamarádi ze Starostů a nezávislých oslovili, zda bych nekandidoval do Senátu, nejprve jsem odmítnul. Okolnosti mé kandidatury jsme hodně diskutovali a já na ni nakonec přistoupil. Důvodem pro mě ale nebyl kariérní růst, ani peníze, ale snaha udělat dobrou věc.

Při své práci často narážím na různé komplikace, které vymyslel někdo nade mnou. Šance jít a mít možnost to ovlivnit pro mne byla a stále je velikou výzvou. Nejsem „srábek“, který by si jen stěžoval a nic neudělal. Názory, že v Senátu stejně nic nedokážu, protože nemá žádnou pravomoc, jsou alibistické a zbabělé. I v pozici starosty se mi povedlo dokázat věci, které se zdály být nemožné. Jde mnoho, jen pro to musí člověk něco udělat. Něco obětovat a občas i něco riskovat. Má cesta je lemována spoustou neúspěchů, ale kdo nic nedělá nic nepokazí. Důležitý je konečný výsledek, a o to tady jde.

V tuto chvíli tedy nabízím své schopnosti a možnosti, abych zabojoval a byl prospěšný hanáckému regionu. Jestli dostanu důvěru, nebo ne, to záleží na vás, jeho občanech. 

Kdo mě zná, ví, že nejsem ten, kdo něco slibuje, aby se zalíbil, a pak to neudělá. Já sliby plním, a je na každém z vás, jestli mi budete věřit. 

Můžeme na politiku nadávat, můžeme ignorovat volby, ale nic se nezmění, pokud nezvedneme zadky a nepůjdeme s tím něco udělat. V pátek a v sobotu tu možnost máme, tak ji pojďme využít.

Děkuji, pokud jste to dočetli až sem. 

Marek Ošťádal