Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Certifikát zastupitele

Certifikát zastupitele

22. 8. 2023

Ministerstvo vnitra letos pořádalo kurzy Vzdělaný zastupitel, do kterého jsem se přihlásil, konkrétně do programu finanční řízení samospráv. Chtěl jsem mít jasno o rozpočtu obce, co je to princip řádného hospodáře při správě majetku obce, jak fungují dotace, jak na partnerství veřejného a soukromého sektoru, obchodní společnosti obce, veřejné zakázky atd.

Certifikát ministerstva vnitra pro zastupitele

Certifikát ministerstva vnitra pro zastupitele

Dlouhodobě totiž sleduji nakládání s veřejnými financemi v Litovli. Už jako předseda osadního výboru jsem před 12 lety sledoval prodeje pozemků a dalších nemovitostí převážně v Myslechovicích, kde bydlím. V té době jsem neměl dostatek zkušeností a informací.

Zlom nastal před pěti lety s jednou místní kauzou prodeje podhodnoceného pozemku na stavbu stolářské dílny u obytné zóny, ale v nezastavitelné oblasti. Drtivá většina obyvatel s tím nesouhlasila. Konzultoval jsem to s právníkem a trvalo mi skoro rok, než jsem přesvědčil zastupitele, že tento prodej je nezákonný. Od té doby jsem začal chodit na zasedání zastupitelstva. Začal jsem se orientovat v zákonech, které jsou srozumitelně vysvětleny v metodických doporučeních ministerstva vnitra.

Bohužel značná část důvodových zpráv zpracovaných úředníky v Litovli nebylo a není v souladu s těmito doporučeními. Nyní jako zastupitel na tyto nedostatky stále upozorňuji a věřím, že se zákonných postupů dočkám. Proto jsem absolvoval kurz pro zastupitele.

Tato forma vzdělávání mě nadchla. Lektoři byli zkušení úředníci z praxe a dokázali zaujmout. Kurz mě také dodal sílu a přesvědčeni, že má “upozornění” vůči vedení města jsou opodstatněná. Doufám, že do tohoto bodu postupně dospějí i další zastupitelé a nebudu muset podávat podněty na odbor dozoru a kontroly ministerstva vnitra, jak mi je doporučováno. Také jsem přece dal slib zastupitele, který chci naplňovat!

Ministerský kurz vřele doporučuji a přeji si, aby se ministerstvu vyplatilo jej opakovat. Zatím nás z Olomouckého kraje bylo 60 účastníků, dnes již certifikovaných zastupitelů.

Aleš Hubáček, zastupitel města Litovel