Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Aktuality Stavba cyklostezek v kraji je naší prioritou

Stavba cyklostezek v kraji je naší prioritou

7. 7. 2021

Cyklostezky v krajích potřebují lepší péči a jejich rozšíření je naší prioritou. Pro tyto účely se podílel Michal Frantík, sportovec a člen hnutí STAN, na Vizi 2030, která pomůže sportu po celé republice. „Našim úkolem je sehnat více financí do krajů, měst a obcí na budování cyklostezek. Ve vizi 2030 chceme, aby cyklostezky na sebe opravdu navazovaly a dávaly nám smysl,“ uvádí Michal Frantík.

Michal Frabtík

Michal Frabtík

Investice do cyklostezek jsou potřebné. Dokazují to například data iniciativy CityChangers, která sesbírala informace od obcí a regionů o projektech cyklostezek. Celkově by tyto projekty přinesly 660 kilometrů bezpečných cest pro cyklisty v celkové hodnotě 7 miliard. Tyto cyklostezky by pomohly nejen ke zlepšení našeho prostředí, ale pomohly by i ke zlepšení dlouhodobého napětí, které panuje mezi cyklisty a motoristy. 

„V České republice je situace s hodnocením bezpečnosti cyklistiky kritická, 93 % respondentů průzkumu pro značku Continental vnímá napětí mezi řidiči a cyklisty. Dvě třetiny dotázaných zažili za poslední rok situaci, kdy řidič omezil nebo ohrozil cyklisty a naopak, kdy cyklista omezil řidiče automobilu,“ upřesnil Michal Frantík.

V neposlední řadě cyklostezky zvyšují turistický ruch a zlepšily by tak ekonomickou situaci v odlehlých oblastech České republiky, na které se často zapomíná.