Hlavní stránka Regiony Olomoucký kraj Aktuality Nové vedení kraje se chová k malým obcím macečsky

Nové vedení kraje se chová k malým obcím macečsky

22. 12. 2016

Ve druhé polovině prosince zasedalo krajské zastupitelstvo v nevyhovujících prostorách zasedací místnosti krajského úřadu a zabývalo se mj. rozpočtem na příští rok. Údiv starostů vyvolala poměrně malá částka na Program obnovy venkova, která čítá pouhých 20 mil. Kč.
Nové vedení kraje se chová k malým obcím macečsky

Nové vedení kraje se chová k malým obcím macečsky

Krajský zastupitel, starosta Dolních Studének Radim Sršeň předložil návrh na zvýšení částky pro investice do malých obcí na dvojnásobek, tento však nebyl schválen. "Je smutné, že navýšení POV nezískalo potřebnou většinu, přestože v celkovém rozpočtu kraje činí čásku kolem 0,5 %", uvedl Radim Sršeň poté, co jeho návrh nezískal potřebnou většinu hlasů. V porovnání s ostatními kraji dává na POV Olomoucký kraj velmi málo finančních prostředků, je možné, že dvacetimilionová částka bude jedna z nejnižších v ČR. Jihočeský kraj má plánovanou do POV na rok 2017 částku 100 mil. Kč, Pardubický 50 mil. Kč.

 

Argumenty, že si obce polepšily díky novému rozpočtovému určení daní, kterým se jim zvýšily jejich příjmy, nemohou obstát také z toho důvodu, že POV je určený obcím do 1000 obyvatel a těmto ani navýšení příjmů na 1 obyvatele není schopné pokrýt náklady na opravy a investice do obecního majetku. Také jednoduchá administrace tohoto programu se líbí starostům, kteří jsou na malých obcích ve svých funkcích neuvolnění a nemají možnost věnovat obecním věcem tolik času jako jejich kolegové na celý úvazek.

 

"Klub Starostové ProOlomoucký kraj rozpočet kraje nepodpořil, i nadále budeme hledat cesty, jak pomoci malým obcím a hledat rezervy v krajském rozpočtu, aby mohl být Program obnovy venkova navýšen." dodává Radim Sršeň.

                                                                                                  Ing. Jana Němečková, místopředsedkyně a tajemnice STAN Olomouckého kraje