Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Zpráva o stavu česko-slovenské vzájemnosti 2012

Zpráva o stavu česko-slovenské vzájemnosti 2012

15. 8. 2012

„Úžasná akce, přátelští lidé, skvělá atmosféra, vstřícnost, ochota, upřímnost, pohostinnost“… toto byly stále se opakující výrazy v autobuse cestou domů, když jsme se vraceli z návštěvy Obce Dlhá nad Oravou.
Zpráva o stavu česko-slovenské vzájemnosti 2012

Zpráva o stavu česko-slovenské vzájemnosti 2012

Lidská nátura je taková, že o negativních  věcech se hovoří  opakovaně, ale o tom, co se povedlo,  většinou  mlčíme. A to není dobře.  I to je důvod, proč jsem se rozhodla napsat tento článeček. Bude to takové drobné zamyšlení  nad ….. ale to už poznáte sami.
Ale hezky od počátku. Kdysi, před několika lety jsem nechala naši obec Velkou Polom zaevidovat v databázi – jako obec, která má zájem se „družit“ v rámci projektu česko-slovenské spolupráce. V loňském roce jsme se potkali s vedením obce – přijeli za námi, aby věděli, do čeho jdou.  Z původně plánované hodinové návštěvy se stalo celodenní povídání – jak jinak, než o obecních záležitostech, o zkušenostech z přímé volby starostů, ale zabrousili jsme samozřejmě i do pater nejvyšší politiky. Padli jsme si do oka a začali připravovat setkání obcí.
A letos, o víkendu  28.  a  29. července 2012 jsme vyrazili na Slovensko. Byl to víkend mimořádně zdařilý, sluníčko  hřálo – řekla bych až moc. Jen v neděli odpoledne se na nás snesla z nebes sprška  vláhy,  aspoň se nám dobře dýchalo.  Naše výjezdní skupina, kterou tvořili zastupitelé Obce Velká Polom, členové ochotnického souboru „Velkopolomské hvězdy“, country kapela C&W OK BAND a fotbalisté, dorazila v sobotu kolem poledne.  Byli jsme přijati vlídně a velmi přátelsky,  po občerstvení naši fotbalisté „staří páni“ vyrazili na hřiště, kde se trošku trápili s mnohem mladšími  Poláky. Na vedlejším pozemku probíhala lukostřelba a tam  si naši vylepšili image, protože to je naše parketa!  Přátelské utkání pokračovalo dále, já jsem však měla pocit, že v tom vedru jde téměř o život a byla jsem ráda, že vše můžu sledovat ze stínu na tribuně. Srdnatě a odhodlaně bojovali  i  zastupitelé hostitelské obce. I pan starosta vyměnil kvádro za sportovní dres – tak zodpovědný je to občan! U hřiště vlály vlajky Polska, Slovenska a Česka a díky tomu byl dojem nadnárodní akce zpečetěn.
Před dokončením utkání se přesunuli naši herci, kteří po dobu fotbalového zápasu dělali mexické vlny na tribuně (to byste netušili, jak málo lidí stačí na obrovskou mexickou vlnu!), aby si na své večerní vystoupení připravili kulisy  na venkovním podiu před obecním úřadem a vytvořili útulný anglický pokoj i s živým fíkusem.  Kulisy jsme vezli v přívěsném vozíku za autobusem a cestou opakovaně kontrolovali, zda jsme vozík neztratili.   Naštěstí byl začátek představení naplánován na 19.30 hod a sluníčko mezitím zapadlo.  Vystoupení  našich ochotníků  „Charleyova teta“ sklidilo úspěch stejně jako v naší obci a všude, kde naši herci vystupovali.
Ve spolupráci s mimořádně schopným místním zvukařem pak naše country kapela  C&W OK BAND ( my jim říkáme cvokband, do slovenštiny jsme to přeložili jako pákošband) předvedla své umění a postupně zvedla ze židlí téměř celé osazenstvo . Všichni jsme se náramně bavili a nebýt nějakých nám neznámých povinností na straně jejich zvukaře, asi tam hrají dodnes.
Neděle byla zcela v režii domácí hostitelské obce,  a protože všichni potřebujeme Boží požehnání, abychom v životě obstáli, sešli jsme se v krásně opraveném kostele sv. Ladislava v 10 hod na mši sv. Duchovní otec  si připravil citlivé kázání,  srdce se nám zachvívalo při tónech  varhan a vůbec – byla příležitost se v klidu zamyslet nad během života,  významem pojmů, jako je  láska a přátelství.  A to i přátelství mezi národy. A naše národy mají k sobě opravdu blízko.  Nejen proto, že jsme jako sourozenci, kteří  byli (řekla bych nedopatřením) od sebe odděleni, ale i proto, že nepotřebujeme při  komunikaci žádného tlumočníka, máme podobné vlastnosti, obdobné přístupy k řešení různých  potřeb.  Prostě: máme se rádi. Tak to vnímám a myslím, že to i tak je.        
I proto jsme se cítili v Dlhé velmi dobře. Nedělní odpoledne js,e strávili při vystoupeních různých folklorních souborů: Byly nám nabídnuty domácí koláčky, káva, prostě se všichni chovali jako vzorní hostitelé a skuteční přátelé.
V odpoledních hodinách jsme odjížděli s vědomím, že Dlhá nad Oravou  je  obec  krásná, malebná, že v ní žijí  slušní , skromní a pracovití lidé a my všichni jsme rádi, že se naše vzájemná spolupráce začala úspěšně rozvíjet. Příští rok  plánujeme návštěvu u nás, ve Velké Polomi (budeme slavit 725 let od první písemné zmínky)  a na nás bude, abychom  oplatili pohostinnost a vstřícnost, kterou jsme byli zahrnováni.  
Milí kolegové starostové, doporučuji. Takováto setkání stojí za to, je to tzv. „dobití baterek“. Dobrý pocit vás bude provázet po mnoho dalších dnů. Starosta sousední obce Sedliacká Dubová ( cca 700 občanů) taktéž hledá v Česku partnera. Pokud máte zájem, ozvěte se – ráda poskytnu kontakt.  

Ing. Ludmila Bubeníková
starostka obce Velká Polom   
poslankyně Parlamentu PSP ČR