Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Život v Hošťálkovicích bude chránit nový veřejný defibrilátor

Život v Hošťálkovicích bude chránit nový veřejný defibrilátor

28. 2. 2021

Automatizovaný Externí Defibrilátor (AED) je přístroj, který tvoří nedílnou součást základní neodkladné resuscitace.

Jiří Jureček, starosta Hošťálkovic

Jiří Jureček, starosta Hošťálkovic

Je připraven k použití laické i odborné veřejnosti k ochraně života a zdraví hošťálkovických obyvatel, návštěvníků, sportovců či turistů, kteří třeba jen Hošťálkovice navštíví.
„Máme-li nějakou možnost, jak zachránit lidský život, učiňme to! Proto jsme pro záchranu životů naších občanů či návštěvníků díky Nadaci Pavla Novotného pořídili defibrilátor. Ten jsme nechali instalovat na naše nejexponovanější místo, tj. do sportovního areálu na budovu školu u vstupu do družiny,“ vysvětluje starosta Jiří Jureček.

Jedná se o veřejně dostupný lékařský přístroj, který je schopný elektrickým výbojem obnovit správnou činnost srdce.
Po vytažení defibrilátoru z boxu bude zvukově signalizovat mimořádnou situaci. Zapnutím přístroje se aktivuje hlasová a obrazová navigace. V čase srdeční zástavy je řada osob postižena život ohrožující poruchou srdečního rytmu – komorovou fibrilací. Prostřednictvím AED je možné dodat kontrolovaný elektrický výboj nazývaný defibrilace, který může obnovit normální srdeční rytmus.
Pokud je defibrilace provedena 3-5 minut od náhlého kolapsu, zvyšuje se pravděpodobnost obnovení srdečního oběhu na 50-75 %. Mozkové buňky přitom nenávratně odumírají již po pěti minutách od zástavy krevního oběhu. Naši občané tímto získávají možnost případně zasáhnout co nejdříve a tím i zachránit život druhému člověku. Veřejný přístup k AED tak představuje šanci včasného provedení defibrilace ještě před příjezdem záchranné služby.
"Náš městský obvod se zařadil mezi několik málo městských obvodů v rámci Ostravy, kde lze použít defibrilátor a jako úplně první, kde se defibrilátor instaloval do veřejného prostoru. Všechny ostatní jsou k dispozici na vrátnici v rámci různých institucí, firem či uzavřených objektů. Proti zcizení či zneužití AED jsme jej zajistili několika-násobnou ochranou. Je monitorován kamerou s napojením na městskou policii a zároveň zabezpečen zvukovou signalizací s GPS modulem,“ upozorňuje starosta. Každé jeho vytažení tak bude již přesně monitorováno a zaznamenáno.

„Po skončení nouzového stavu a platnosti mimořádných opatření bychom chtěli v našem KD udělat informační schůzku s proškolením laické veřejnosti,“ doplňuje starosta.

 

Autor: L Honusek 2