Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Zastupitelé Bruntálu hlasovali o provozování kanalizace

Zastupitelé Bruntálu hlasovali o provozování kanalizace

12. 4. 2018

Bruntálští zastupitelé v úterý 10. dubna rozhodli schválili tzv. smíšený model provozu kanalizace ve městě, tedy převedení majetku kanalizační infrastruktury do vlastnictví vodárenské společnosti VaK Bruntál a.s.

ilustrační foto

ilustrační foto

Zastupitelé stáli před koncepčním rozhodnutím, nezbytným v souvislosti s blížícím se ukončením desetileté platnosti koncesní smlouvy na provozování kanalizace se společností SmVaK Ostrava a.s. ke konci letošního roku.“ , upřesnil starosta města Petr Rys (STAN).

„Město si před rozhodnutím zastupitelstva nechalo zpracovat odbornou analýzu provozování kanalizace a čistírny odpadních vod, přičemž z dokumentu vzešlo doporučení zvolit smíšený model a převést kanalizaci a ČOV do VaKu Bruntál.“, dodává starosta.

Městští zastupitelé se rozhodovali mezi dvěma variantami První možností je oddílný model, kdy město kanalizaci vlastní, ale provozuje ji vybraná externí společnost a druhou variantou byl  smíšený model, kdy vlastníkem je regionální vodárenská společnost, která zajišťuje provoz jak vodovodu, tak kanalizace vlastními silami.

V případě smíšeného modelu znamená vložení kanalizace v hodnotě stovek milionů korun do vlastnictví společnosti VaK Bruntál a.s., kterou vlastní města a obce v regionu a kde má město Bruntál v současné době více než třetinový podíl.

Město tak  na základě tohoto rozhodnutí spolu s majetkem převede na VaK i veškeré povinnosti, které z vlastnictví plynou, zejména financování obnovy majetku, kdy dojde k trvalému zajištění odborného provozování, údržby, obnovy a rozvoje kanalizační sítě.

Tato varianta zajistí sjednocení vlastnictví vodovodu a kanalizace ve městě a napraví tak stav rozdrobení vlastnictví vzniklý při privatizaci vodárenské infrastruktury v 90. letech. "Dojde rovněž ke sjednocení fakturace za vodné a stočné, kdy občané Bruntálu vyřídí vše na jednom místě.", uzavírá starosta Petr Rys.

 

 

Autor: Ladislav Honusek  |  Zdroj: www.mubruntal.cz