Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Zamyšlení se nad situací v Dole Darkov.

Zamyšlení se nad situací v Dole Darkov.

25. 5. 2020

Karviná - Karvinsko se stalo ohniskem nákazy v souvislosti s nemocnými zaměstnanci v  Dole Darkov bylo na karvinsku pozitivně testováno již 221lidí. Před více jak měsícem psali karvinští zastupitelé otevřený dopis, v němž žádali premiéra Andreje Babiše a ústředního epidemiologa Romana Prymulu, aby vláda prozatím přerušila provoz tohoto závodu a varovali před vysokým rizikem šíření nákazy ve společnosti OKD. Nic z toho se nestalo a tak se Karvinsko momentálně stává ohniskem nákazy.

ilustrační foto

ilustrační foto

Místo toho, aby se vládní opatření na Karvinsku rozvolňovaly, stejně jako ve zbytku republiky, se teď díky této mimořádné situaci mnohem více zpřísňují. Díky rychle se šířící nákaze byl dnes Důl Darkov odstaven z důlní těžby. Přešel na technologické minimum, odčerpává jen vodu a větrá. Stav nebezpečí zatím Moravskoslezský kraj nevyhlásil. 

Pan ministr Adam Vojtěch označil za dobrou zprávu to, že se nakažené daří odhalovat. Tak nevím.  Ano, dílčí úspěch to je. Nebyla by ale náhodou ještě lepší zpráva, kdyby se počet nakažených horníků v průměru nelišil od jiných profesí? Vždyť v sousedním polském Slezsku se jasně prokázalo, že v dolech je pro přenos viru velmi příhodné prostředí a některé hygienické zásady prostě dodržovat nelze. U našich sousedů přibývá nakažených každý den po stovkách a některé doly jsou uzavřené. Poučili jsme se z toho nějak? Je jasné, že uzavřít důl ze dne na den nejde, to není provoz, kde se vypnou stroje, zhasne se a odejde. Přesto se mi vkrádá na mysl otázka – byl by bohorovný postoj vlády k horníkům stejný, kdyby se Důl Darkov nenacházel kousek od hraniční řeky Olše, ale na dohled od Prahy?”komentoval aktuální dění  odehrávající se na Karvinsku předseda krajského výboru Jan Lipner. 

Na začátku března žádali karvinští zastupitelé vládu o to, aby zavřela kvůli vysokému riziku nákazy nemoci COVID-19 společnost OKD. Nyní je na Karvinsku ve spojitosti se situaci V Dole Darkov 221 nakažených covidem-19 a čísla stále rostou. V karanténě je více jak 350 lidí. 

Onemocnění bylo prokázáno u zaměstnanců různých profesí jako důlní doprava, úpravna, odtěžení, příprava a další. Kvůli vysokému počtu pozitivních výsledků byl provoz  Dolu Darkov během víkendu omezen na nezbytné minimum a těžba zde byla přerušena. Karviná však uzavřena nebyla. 

 OKD je jediným producentem černého uhlí v Česku. Uhlí těží na Karvinsku v dolech ČSA, Darkov, ČSM-Sever a ČSM-Jih. V dolech pracuje zhruba 8400 lidí, z čehož 2000 jsou cizinci, zejména Poláci.

Autor: L Honusek 2