Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Vojenská základna na Mošnově

Vojenská základna na Mošnově

31. 1. 2020

O možnostech “záchrany” mošnovského letiště se mluví už dlouho, nyní přišel kraj s nápadem zřídit v Mošnově na Letišti Leoše Janáčka vojenskou základnu.

Vojenská základna na Mošnově

Vojenská základna na Mošnově

Poprvé se o tom veřejně zmínil europoslanec a místopředseda ODS Alexandr Vondra v pořadu Otázky Václava Moravce. Tuto myšlenku nevyloučili ani přední představitelé kraje hejtman Ivo Vondrák a jeho náměstek pro dopravu Jakub Unucka  https://novojicinsky.denik.cz/zpravy_region/americka-zakladna-v-mosnove-politici-vojenske-letiste-nechteji-20200131.html

Provoz v Mošnově je dlouhodobě ztrátový a bez přísunu veřejných peněz by letiště už dávno neexistovalo, proto kraj pravidelně přichází s nápady, jak letiště rozhýbat a jak ho plnohodnotně využít. Hejtman moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, připouští, že by v Moravskoslezském kraji mohla vzniknout základna armády, což by pomohlo ekonomické situaci tohoto kraje a navíc to bude také příprava na dobu, kdy se utlumí těžba uhlí natolik, že se v tomto odvětví bude propouštět. Někteří politici v tom navíc vidí i záruku naší bezpečnosti. Nemyslíme si, že je to dobrý nápad.

Hnutí STAN se připojuje k dalším ostravským i krajským politikům, kteří s budováním vojenské základny na mošnovském letišti nesouhlasí a je zásadně proti těmto záměrům. 

Členové moravskoslezského hnutí STAN jsou zajedno v tom, že neexistuje jediný důvod zřizovat v našem regionu jakoukoli stálou vojenskou základnu. Důvodu proti je mnoho, za ty nejzávažnější považujeme to, že se Ostravsko stane potencionálním vojenským cílem, enormně se může zvýšit nákladní doprava v oblasti a  a omezit pohyb osob v dané lokalitě jak jsme si to již zažili v dobách, kdy mošnovské letiště obývala vojska Rudé armády.

Moravskoslezský kraj si se svým mošnovským letištěm neví rady již několik volebních období, ale zřízení vojenské základny opravdu není řešení.

Autor: L Honusek 2