Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Vláda stanoví pravidla, která bude třeba dodržovat při návratu dětí do škol. Starostové se ptají, kdo poskytne školám a obcím bezpečnostní materiál?

Vláda stanoví pravidla, která bude třeba dodržovat při návratu dětí do škol. Starostové se ptají, kdo poskytne školám a obcím bezpečnostní materiál?

7. 4. 2020

Školy jsou zavřené od první poloviny března kvůli epidemii koronaviru. Vláda jedná o tom, kdy by se mohly opět otevřít školy. Podle slov premiéra Babiše se děti a studenti vrátí do školních lavic ještě před koncem školního roku. Stanoveny ale budou bezpečnostní podmínky. Je vůbec možné tyto podmínky ve školách splnit? 

 

ilustrační obrázek

ilustrační obrázek

Školy by se měly začít otevírat postupně, nejprve mateřské školy a první stupeň základních. Bude k tomu třeba přijmout určitá ochranná opatření, například zajistit alespoň metrové rozestupy mezi žáky” řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vyjádřil přesvědčení, že se žáci a studenti všech typů škol vrátí ještě před letními prázdninami ke standardnímu vyučování. 

Podle slov premiéra se naše děti vrátí do školek a škol postupně a na etapy. Vláda stanoví pravidla, která bude třeba dodržovat. To znamená například průběžné měření teplot během výuky, dodržování metrových rozestupů v lavicích, nošení roušek, neustále vše dezinfikovat a tak dále. Nabízí se zde ale otázka, kdo školám a obcím tento materiál poskytne? Potřebné roušky, ochranné pomůcky, teploměry a dezinfekce? Nelze se do nekonečna spoléhat na dobrovolníky a dobrovolnice. Doufáme tedy, že si Andrej Babiš uvědomuje, že pro vyhlášení tohoto opatření musí nejdříve pomoci krajům a obcím vytvořit vhodné podmínky. Stát nám v tomto zatím nevycházel vstříc, ale i naše zásoby jednou dojdou,“  komentoval situaci předseda krajského výboru starosta Horní Suché Jan Lipner (STAN). 

Konkrétní plán pro otevírání škol by vláda podle Babiše měla představit po Velikonocích. Podle něj je třeba přijmout řadu opatření k tomu, aby školy mohly začít  opět fungovat. 

Autor: L Honusek 2