Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Veřejné slyšení v Senátu dalo šanci horníkům na zmírnění podmínek pro získání hornického důchodu

Veřejné slyšení v Senátu dalo šanci horníkům na zmírnění podmínek pro získání hornického důchodu

14. 1. 2021

V Zaháňském salónku Valdštejnského paláce se ve čtvrtek konalo veřejné slyšení k petici „Za zmírnění podmínek získání hornického důchodu a snížení věkové hranice pro jeho získání“.

Petr Letocha v Senátu (vpravo)

Petr Letocha v Senátu (vpravo)

Obsah petice za petiční výbor přednesl Petr Letocha zastupitel města Karviná (STAN), a zdůvodnil, proč by měli mít možnost horníci odejít do důchodu již v 53 letech, a proč by měl být snížen limit počtu směn pro dosažení hornického důchodu z původních 3300 směn na 2500 směn.

Ing. Naňáková, personální ředitelka OKD oznámila, že se zmírnění počtu směn na 2500 týká cca 218 horníků, kteří by tak měli nárok na hornický důchod a cca 211 horníků, kteří by mohli jít do důchodu dříve. 
Zástupci MPSV (Ministerstva práce a sociálních věcí) v úvodní rozpravě navrhli způsob, jakým by šlo petici vyhovět. Následně se vyjádřili také zástupci Ministerstva financí a Ministerstva průmyslu a obchodu. Představili současné sociální programy a kompenzace, na které horníci mají nárok.

Náměstek hejtmana Moravskolezského kraje Jakub Unucka (ODS) poděkoval ministerstvům a dotčeným subjektům za prozatímní hladký průběh útlumu, snahu petentů z vlastního kraje však nepodpořil.

Zástupce odborů pan Palička snížení důchodového věku překvapivě nepodpořil, ale přimluvil se za snížení počtu směn pro získání hornického důchodu. “Čekal jsem, že odbory podpoří nižší počet směn, ale že vysloveně nepodpoří snížený odchod do důchodu mě mrzí,” netajil Letocha své zklamání na facebooku.

Mgr. Navrátil z Moravskoslezského paktu zaměstnanosti upozornil na větší hrozbu v podobě zaměstnanců firem, které jsou navázány na OKD. Jejich počet totiž převyšuje současný počet zaměstnanců OKD. 

Zástupci MPSV převzali náměty z dnešního slyšení a dále budou jednat o podobě řešení požadavků petice na úrovni ministerstva a dotčených orgánů. Navrhli řešit požadavky petentů formou Generálního zmocnění příkazem ministryně na odstranění tvrdosti zákona. 

Naděje horníků na dřívější odchod do důchodu a snížení počtu směn pro jeho získání tak trvá.

Petr Letocha, člen KV STAN a zastupitel města Karviné