Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj V Hrádku motivují k třídění odpadu

V Hrádku motivují k třídění odpadu

18. 2. 2019

Motivační a Evidenční Systém pro Odpadové Hospodářství (MESOH) - tak je nově pojmenován systém třídění a sběru odpadů v obci Hrádek na Frýdecko-Místecku, kde již deset let vykonává funkci starosty Robert Borski (STAN).

V Hrádku motivují k třídění odpadu

V Hrádku motivují k třídění odpadu

Občané Hrádku platí za likvidaci odpadu ročně 540,-Kč na osobu. Ti, kteří jsou do tohoto systému zapojí, získávají každoročně slevu na poplatku podle úrovně třídění a to až do výše 70 %. Nejlepší třídiči tak nebudou hradit obci poplatek ve ve stanovené výši, ale tento může podle množství vytříděného odpadu klesnout až na 162,-Kč na osobu a rok. Čtyřčlenná domácnost tak může ročně ušetřit více než jak 1 500,- Kč.
Obecní zastupitelé stanovili na svém zasedání v rámci nové obecní vyhlášky hodnotu tzv. Ekobodu na 6,25 Kč.

Každý, kdo je do systému zapojen si může své Ekobody zkontrolovat na svém účtu ve webové aplikaci. Zde si rovněž mohou občané provézt tzv. inventuru stanoviště, kdy mohou osobám přihlášeným k trvalému pobytu na své adrese přidělit koeficient podle toho, zda je v obci trvale nebo jako student pobývá v obci jen o víkendu a pod.

Ekobody získané v průběhu roku se na pak sečtou, stanoví se jejich hodnota a jsou domácnostem přiděleny formou úlevy z poplatku za svoz odpadu v následujícím roce.

Autor: L Honusek 2  |  Zdroj: Hradecké noviny