Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Tiskové zprávy V Novém Jičíně povolební vyjednávání pokročilo do další fáze

V Novém Jičíně povolební vyjednávání pokročilo do další fáze

4. 10. 2022

Zelení s Piráty, TOP 09 a STAN podepsali memorandum o spolupráci s KDU-ČSL, ANO a ODS.

volební logo koalice

volební logo koalice

Po týdnu od komunálních voleb v Novém Jičíně, v nichž Zelení s Piráty, TOP 09 a STAN získali 16,25 % hlasů a 5 mandátů v zastupitelstvu, se dohodli s KDU-ČSL, ODS a ANO, tj. stranami dosavadní koalice, na uzavření memoranda. Tím tyto strany deklarují, že se pokusí uzavřít koalici o spolupráci na další 4 roky. Koaliční smlouva by měla obsahovat programové prohlášení a také personální obsazení jednotlivých orgánů. Dohromady by tyto strany měly 17 mandátů, tj. o 2 více než je nutná minimální většina 15 mandátů.

V uplynulém týdnu jsme měli dvojstranná jednání s nejvýznamnějšími stranami v zastupitelstvu, tedy s KDU-ČSL, která je nám nejbližší, a také s ANO, s ČSSD a s ODS. Při těchto jednáních nám byly nabídnuty dvě koalice, které by měly v zastupitelstvu většinu. Jednu z nich, která zahrnovala SPD, KSČM, jsme museli odmítnout, protože spolupráce s extremistickými stranami je pro nás nepřijatelná. Druhá byla na půdorysu současné koalice, tedy se stranami KDU-ČSL, ODS a ANO, s nimiž jsme nyní podepsali memorandum,“ popsal lídr koalice Zelených s Piráty, TOP 09 a STAN místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka.
V memorandu strany deklarují, že nyní budou jednat pouze spolu a pokusí se dosáhnout shody na programovém prohlášení a personálním obsazení orgánů města. „Pro nás je zásadní plnění volebního programu, pro který nás lidé zvolili, a také odpovídající personální zastoupení, které nám umožní plnění programu zajistit. Společně jsme si vydefinovali několik programových priorit a dalších podmínek spolupráce, o nichž nyní budeme s dalšími stranami jednat,“ doplnil místostarostu zástupce STAN Ladislav Honusek.

Termín na vyhotovení a podpis koaliční smlouvy si strany daly do 19.10. Pokud se nepodaří dohody dosáhnout, jednání začnou nanovo.

Autor: L Honusek 2