Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Tiskové zprávy Tisková konference u příležitosti podpisu koaliční smlouvy

Tisková konference u příležitosti podpisu koaliční smlouvy

28. 5. 2020

STAN, ZELENÍ a NEZÁVISLÍ. Nová energie pro Moravskoslezský kraj. STAN půjde do podzimních krajských voleb společně v koalici se Zelenými a Nezávislými.

podpis koaliční smlouvy

podpis koaliční smlouvy

Tisková konference u příležitosti podpisu koaliční smlouvy pro volby do Zastupitelstva Moravskoslezského kraj
28. 5. 2020 – Hotel Green, Ostrava – Petřkovice

STAN, ZELENÍ a NEZÁVISLÍ. Nová energie pro Moravskoslezský kraj. STAN půjde do podzimních krajských voleb společně v koalici se Zelenými a Nezávislými.

Oficiálně se tato koalice představila tento čtvrtek 28. května na tiskové konferenci. Za hnutí STAN podepsal smlouvu předseda hnutí Vít Rakušan a předseda krajského výboru a lídr kandidátky Moravskoslezského kraje Jan Lipner. Za Stranu zelených smlouvu podepsali spolupředseda hnutí Michal Berg a spolupředsedové krajské organizace Ondřej Syrovátka a Martina Dušková. Za Nezávislé smlouvu podepsal místopředseda hnutí a předseda krajské organizace v jedné osobě, Martin Polášek.

Jan Lipner, starosta Horní Suché a předseda krajského výboru hnutí STAN, avizoval, že hnutí STAN mělo k těmto stranám a novým krajským koaličním partnerům vždy blízko a je potěšen, že po dlouhém vyjednávání podepisují koaliční smlouvu a mohou začít plnohodnotně rozvíjet svou vizi pro Moravskoslezský kraj.

Jan Lipner se mimo jiné dlouhodobě věnuje tématu vzdělávání: “Kvalifikovaní lidé jsou základem pro uplatnění na trhu práce. Řemeslo má zlaté dno a učňovské a odborné školství musí být podporováno. Přináší zaměstnanost, podporu podnikání i lepší perspektivu krajů. Zajistíme vybavenost a upgrade výpočetní techniky na středních školách. Zapojíme moderní prvky výuky a podpoříme aplikování platforem pro živou výuku na dálku. Podpoříme rozvoj a vznik nových fakult na území MSK.”

Martin Polášek, starosta obce Těrlicko a předseda krajské organizace Nezávislí, si myslí, že na krajské úrovni je to ideální spojení a věří v dobrý výsledek v nadcházejících krajských volbách. Martin Polášek se dlouhodobě věnuje tématu zdravotnictví: “ Nepodpoříme další rušení nemocnic ukrývající se pod pojmem “optimalizace” zdravotní péče v regionu. Dostupnost zdravotnictví musí být prioritou a jeho pohled na ekonomickou prosperitu se musí změnit stejně jako priority financování zdravotnictví. Zasadíme se o vytvoření skladů hmotných rezerv u jednotlivých nemocnic a zdravotnických zařízení. Vytvoříme krizové a pandemické plány pro krizový štáb MS kraje.”

Za Stranu zelených promluvil spolupředseda Michal Berg, který vyrůstal v Opavě. Přestože v MS kraji v současnosti už nežije, má k němu stále blízký vztah. Proto i on tuto koalici vítá. Věnuje se především tématům udržitelnosti, klimatických změn a jejich projevů jako je například sucho: „Nepotřebujeme nesmyslné stavby typu kanál Dunaj – Odra – Labe; mnohem lépe nám poslouží prostředky investované do obnovy pestré krajiny, jež bude odolnější proti postupujícím změnám klimatu. Ve spolupráci s dalšími podobně smýšlejícími subjekty vidíme cestu, jak voličům nabídnout atraktivní a silnou volební stranu, která bude prosazovat přechod regionu k čistější a zdravější budoucnosti,“ uvedl.

Stejný názor má i spolupředseda krajské organizace a místostarosta Nového Jičína Ondřej Syrovátka: „Vidíme cestu, jak voličům nabídnout atraktivní a silnou volební koalici, která bude prosazovat přechod regionu ke zdravější budoucnosti. Za jedno z hlavních témat letošních voleb považujeme problém sucha a s ním související špatný stav naší krajiny. Musíme se zaměřit na zlepšování schopnosti krajiny zadržovat vodu jako nejrychlejší a nejúčinnější cesty ke zmírňování dopadů sucha a ochraně proti povodním."

Na tiskové konferenci byl také představen kandidát hnutí STAN do senátu za Ostravu – město MUDr. Rostislav Gromnica, Ph.D.

Autor: L Honusek 2