Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Tiskové zprávy Starostové: zákon o veřejných zakázkách je stále komplikovaný

Starostové: zákon o veřejných zakázkách je stále komplikovaný

21. 7. 2015

Po náročném procesu úprav a schvalování vstoupila nedávno v platnost novela zákona o veřejných zakázkách. Měla především usnadnit zadávání veřejných zakázek, což mělo pomoci zejména menším obcím. Jak se na zákon o veřejných zakázkách aktuálně dívají Starostové z Moravskoslezského kraje?
Starostové: zákon o veřejných zakázkách je stále komplikovaný

Starostové: zákon o veřejných zakázkách je stále komplikovaný

Shodují se: i přes novelizaci má předpis a jeho aplikace k jednoduchosti daleko. „Zákon se mi zdá problematický a komplikovaný, i když byl novelizován k lepšímu. Pokud stavíme za dotace, netroufáme si dělat veřejné zakázky sami, ale prostřednictvím externích firem, které si za svou činnost nechají náležitě zaplatit,“ říká například starosta obce Hrádek Robert Borski (STAN).

 I specializované firmy dělají podle něj – a výsledků kontrol – chyby v zadání výběrových řízení a tím, kdo je pak sankcionován formou korekce dotací, je obec. „O to více se obáváme dělat výběrová řízení sami. Když je děláme sami, mimo režim zakázky s dotací, netroufáme si zadávat jiná kritéria kromě ceny. Když soutěžíme pouze na základě nejnižší ceny, vrátí se nám to v podobě četných problémů na stavbě,“ pokračuje Robert Borski.

Obdobné zkušenosti, především u zakázek spolufinancovaných z dotací, mají ve Velké Polomi. „Současný zákon o zadávání veřejných zakázek je stále ještě příliš komplikovaný a náročný na administrativu. Ve snaze neudělat chybu raději výběrová řízení svěřujeme společnostem, které se na tuto problematiku specializují, což nás stojí samozřejmě peníze, nicméně při počtu našich zaměstnanců nemůžeme vyčlenit jednoho jen na tuto problematiku,“ konstatuje starostka Velké Polomi a předsedkyně Krajského výboru hnutí STAN Ludmila Bubeníková.

Ještě dál jde v kritice starosta Velkých Albrechtic Josef Magera. Zákon je podle něj „příliš složitý, nezaručuje kvalitní výběr zhotovitele ani hospodárné nakládání s finančními zdroji, zejména u dotovaných zakázek, které bývají předražené“.

Zadávací dokumentace zpracovaná odbornou firmou je většinou nedostatečná nebo má alespoň chyby. A vymoci náhradu škody od projektanta je dost nereálná záležitost,“ uvádí Magera. „Uchazeč o zakázku, i když prokazuje odbornost a kvalifikaci, nemusí na nedostatky upozornit a pak vznikají třenice při realizaci zakázky, s následky v podobě víceprací. Když nemáte solidní technický dozor, jste v koncích,“ pokračuje starosta Velkých Albrechtic.

Co by tedy obcím v případě zákona o veřejných zakázkách v první řadě pomohlo? I na to mají Starostové jednotný názor: „Zjednodušení administrativy v této věci by bylo opravdu žádoucí,“ dodává Ludmila Bubeníková.

 

Ing. Petr Rys, MBA                                   

tajemník STAN MSK

Autor: Petr Rys