Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Tiskové zprávy Starostové: problémů s nekvalitou u místních firem mnoho není

Starostové: problémů s nekvalitou u místních firem mnoho není

31. 8. 2015

Nekvalitně provedená veřejná zakázka může zadělat na velký a vleklý problém. Své o tom vědí mnozí představitelé samospráv. Starostové z Moravskoslezského kraje se shodují, že problém s kvalitou provedení zpravidla nebývá u místních a prověřených firem.
Starostové: problémů s nekvalitou u místních firem mnoho není

Starostové: problémů s nekvalitou u místních firem mnoho není

„Když se podaří vysoutěžit zakázku místní firmě, s termíny a kvalitou vesměs nejsou problémy. Firma si nechce kazit dobré jméno. S cizími firmami, které nejsou z regionu, bývá obtížnější komunikace. Zvláště v případě reklamačního řízení,“ konstatoval starosta obce Hrádek Robert Borski (STAN). „S tím se však bohužel kvůli diskriminaci nedá nic dělat. Leda že by bylo povoleno, aby u staveb menšího rozsahu mohly být využívány místní firmy,“ pokračoval.

Příčina některých problémů podle něj vzniká už ve fázi projektování. „Potýkáme se s kvalitou projektových dokumentací. Projektantů je málo, jsou velmi vytížení a nejsou pečliví v detailech. Zhotovitelské firmy pak mají spoustu důvodů diskutovat nad vícepracemi,“ řekl Robert Borski.

Určitý problém často vyvstává rovněž v případě dotovaných staveb. „Zde je investor v nevýhodné pozici vůči zhotoviteli, neboť v případě špatně odvedené práce je velmi obtížné pozastavit proplacení faktury za dílo, protože se tak dostává do problému s poskytovatelem dotace. Soud nebo arbitráž je z tohoto důvodu noční můrou a starosta se raději dohodne se zhotovitelem, i když není s kvalitou díla spokojen,“ vysvětlil starosta Hrádku.

Dobré zkušenosti s prováděním veřejných zakázek místními zhotoviteli má i jeho kolegyně Iveta Kučerová, starostka obce Valšov. „Doposud jsme se nesetkali s nekvalitně odvedenou prací. Vždy se zakázky plnily dle smlouvy o dílo a nemuseli jsme přistupovat k žádným sankcím a vymáhání. Zakázky v naší obci většinou plnily firmy z blízkého okolí,“ uvedla starostka Valšova.

Ve Velké Polomi se podle starostky Ludmily Bubeníkové (STAN) osvědčily i „slušně fungující stavební společnosti“, které si věděly rady i s nepředvídanými okolnostmi a zjištěními především při rekonstrukcích starých objektů, které byly stavěny svépomocí, v akcích „Z“ a podobným způsobem.

„Už jsme však zažili i firmu, kde jsme měli pocit, že kdyby stavbu realizovala naše „rychlá rota“, což jsou pracovníci obce určeni na běžnou údržbu, proběhlo by vše rychleji a s menšími potížemi. Dáváme do smluvních podmínek vysoké penále za nedodržení termínu, což je pro tyto stavební firmy hodně ´motivační´,“ sdělila starostka Velké Polomi.

 

Ing. Petr Rys, MBA

tajemník STAN MSK

Autor: Petr Rys