Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Sucho v kraji v době klimatické krize

Sucho v kraji v době klimatické krize

16. 6. 2020

Na konci května zveřejnil Ústav výzkumu globální změny Akademie věd České republiky dlouhodobě očekávané výsledky studie, které ukazují dopady klimatické změny na území Česka.

Jan Lipner

Jan Lipner

Znamená to, že teplota díky nejaktuálnějším scénářům vývoje klimatu poroste, kdežto srážkové úhrny mají dle modelů stagnovat.

A zde narážíme na problém spjatý nejen se suchem. Při vyšší teplotě vzduchu totiž dochází k většímu výparu, což spolu se sníženou schopnost půdy zadržovat vodu a s rostoucím podílem zastavěných ploch znamená, že se srážková voda rychleji vypařuje. A co se nevypaří, odtéká z větší části povrchovými toky z našeho území pryč.

Je třeba sledovat, jak sucho ovlivňuje každodenní jednání a přemýšlení lidí kolem nás, běžných občanů. Nejen vydávat další opatření, ale převést toto všechno do praxe. Já sám jsem zahradníkem, takže mě dlouhodobé sucho trápí. Zahradu je na scénář možného nedostatku vody celý rok připravovat a déšť ničím nenahradíme,” okomentoval kandidát na hejtmana pro Moravskoslezský kraj, lídr koaliční kandidátky Jan Lipner. 

Média nebo politici na národní úrovni na problémy sucha sice upozorňují, ale nepřinášejí konkrétní řešení. Jedná se o výčty opatření, které je třeba realizovat, aby jejich dopady nebyly tak ničivé. 
 

Nám to není jedno

Autor: L Honusek 2