Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Slovo lékaře podruhé

Slovo lékaře podruhé

19. 3. 2020

Koronavirus je společné označení pro čtyři rody virů podčeledi Orthocoronavirinae

MUDr. Rostislav Gromnica

MUDr. Rostislav Gromnica

V r. 2002 byl objeven Betacoronavirus nazvaný SARS-CoV (Severe acute respiratory syndrome coronavirus) - původce nemoci SARS. V roce 2012 následoval betakoronavir nazvaný MERS-CoV (The Middle East respiratory syndrome coronavirus), který způsobuje závažné onemocnění MERS. Koncem roku 2019 se objevila epidemie respirační choroby COVID-19 v čínském městě Wu-chan a v jeho okolí. Původcem je betakoronavir SARS-nCoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) tzv. Covid - 19. Jedná se o zcela nový kmen, projevuje se většinou bezpříznakově nebo jako chřipka. Je silně virulentní (nakažlivý) přímým kontaktem i kapénkami. Pro lidi s oslabenou imunitou a pro seniory může být smrtelný. Zabíjí většinou pod klinickým obrazem virového zápalu plic a selhání ledvin.
Lidstvo se brání, jak umí. Není k dispozici lék účinkující přímo proti viru. V první řadě jsou karanténní opatření (je zapotřebí ochránit zejména seniory nad 65 let a chronicky nemocné) a užívání individuálních ochranných pomůcek. Karanténní opatření fungují, vláda je správně vyhlašuje. Jejich realizace mohla být o 1-2 týdny dříve a měla být řízena Ústředním krizovým štábem (ÚKŠ) a nikoliv chaoticky. Od doby, kdy otázky karantény řeší erudovaný profesor Prymula v čele ÚKŠ, opatření mají smysl a řád. Zajištění individuálními ochrannými pomůckami státní orgány, zejména ministerstvo zdravotnictví a vláda, nezvládly. Od ledna byly jasné signály o blížící se pandemii. Naši politici se ovšem bohorovně věnovali obvyklému politikaření, vesele se hašteřili a zajištění dezinfekčních prostředků, očních štítů nebo brýlí, ochranných obleků, roušek a zejména respirátorů zcela zanedbali. Češi jsou národ šikovný a zvyklý z minulého režimu si sami pomáhat. Jsme proto svědky obdivuhodných iniciativ na domácí šití roušek. Začínají je vyrábět i malé soukromé firmy, dovézt ze zahraničí je chtějí naši miliardáři. Jen vláda nám je stále dodat neumí. Opakovaná selhání argumentuje nějakým „věrohodným“ příběhem – letadlo nesmělo vzlétnou, podvodníci ji napálili, administrativní zdržení atd. s jedním společným jmenovatelem – neschopnost vedení státní správy od nejvyšších pater. Již v lednu „zpívající Ken“ v nešťasné roli ministra zdravotnictví ujišťuje všechny, že nic nezanedbal a roušky s respirátory budou všem k dispozici. Nejsou dodnes, o filtrech nemluvě. Roušky zajišťují ochranu nedostatečně, spíše chrání okolí nositele. Když je budeme nosit všichni, má to význam, ovšem mělo by to být spojeno i s ochranou očí brýlemi nebo štíty a gumovými rukavicemi. Účinnější jsou respirátory. Existují 3 třídy respirátorů, první dva typy jsou na koronarovirus také krátké, ale účinně ho zachytí respirátory 3. třídy (typ FFP 3). Těch má několik stovek s dispozici hrad s kancléřem Mynářem a proruským poradcem Nejedlým, jinak jsou dnes vzácnější než zlato. Na internetu se jejich cena u překupníků vyšplhala z původních cca 60 Kč,- na 5.000,- Kč za kus.
Moderní medicína se svou základnou nejlepších vědeckých mozků začíná přecházet do protiútoku. Potřebujeme vakcínu. Její vývoj a ověření účinnosti i vedlejších účinků je nesmírně náročné na čas i peníze. Optimisté hovoří o minimálně ještě o 12 měsících. Snad to pak nedopadne jako s vakcínou proti chřipce. Ta je každoročně všem k dispozici, ovšem v ČR se nechává proočkovat pouze 5 % obyvatel. (Německo 40 %). Rouška je proti kapénkové chřipce účinná, a přesto ji skoro nikdo nenosil. Chřipka zabíjí u nás ročně 200 – 250 lidí, vč. dětí – nedělá se ovšem kolem těchto často zbytečně mrtvých mediální humbuk.
Než bude vakcína k dispozici, hledají se alternativy – moderní léky původně vyvinuté pro jiná onemocnění. U nejtěžších případů se testuje biologická léčba pomocí monoklonálních protilátek, která byla původně vyvinuta pro některá autoimunní onemocnění (Morbus Crohn, autoimunní záněty střev, astma bronchiale aj.).
Synonymem naděje se stal Remdesivir. Pochází z USA, konkrétně z Kalifornie, kde vědci z firmy Gilead Sciences, které vede Čech Tomáš Cihlář, testovali tuto látku od roku 2015 v době epidemie krvácivé horečky eboly (11.000 mrtvých, vč. 500 mrtvých zdravotníků). Remdesivir se osvědčil, stejně jako v roce 2018 byl účinný u onemocnění SARS. Remdesivir byl nyní označen Světovou zdravotnickou organizací (WHO) za slibného kandidáta při léčně nemoci COVID-19. Účinkuje zjednodušeně tak, že brání replikaci (množení) viru zastavením šíření jeho genetické informace a zároveň lék dobře proniká do plicní tkáně. Vir lék začlení „omylem“ do své genetické informace a následuje zastavení syntézy jeho genetického materiálu. Podává se infuzí nitrožilně 1x denně po dobu 10 dnů. Tomáš Cihlář se inspiroval svým vědeckým vzorem – geniálním chemikem Antonínem Holým, který vyvinul účinné antivirotikum Viread proti AIDS. V Číně i USA probíhá studie na ověření účinků Remdesiviru, která bude ukončena v květnu 2020.
Tady vláda nezaváhala. Včera vydal SÚKL (Státní ústav pro kontrolu léčiv) souhlas s použitím experimentálního léku v ČR (distribuce, výdej a použití). Souhlasí i ministerstvo zdravotnictví. Remdesivir se tak může dostat k našim pacientům v kritickém stavu po schválení naší žádosti o jeho dodání společností Gilead. Takže vládo – za tohle palec nahoru. Nadále však čekáme na urychlené zajištění respirátorů 3. třídy pro zdravotníky a následně v rychlém sledu pro všechny spoluobčany – a nejlépe zdarma! Pak bude naše šance na zastavení pandemie při dodržení pravidel karantény výrazně vyšší.
19. 3. 2020             MUDr. Rostislav Gromnica, PhD