Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Situaci v Moravskoslezském kraji měla vláda řešit dříve

Situaci v Moravskoslezském kraji měla vláda řešit dříve

8. 7. 2020

Podle hnutí STAN měla vláda reagovat na koronavirovou krizi v Moravskoslezském kraji dříve. Starostové z Karvinska považují situaci týkající se koronavirové nákazy za velmi vážnou a vinu připisují vládě, Ministerstvu zdravotnictví České republiky a krajským hygienikům. STAN zdůrazňuje, že je nutné zavést jasná pravidla, fungující chytrou karanténu a rychlejší testování,  Mimo zdravotní dopady má už teď tato krize na Karvinsko také obrovské dopady ekonomické .

zdroj: zdarbuh.cz

zdroj: zdarbuh.cz

Starostové z Karvinska mimořádně jednali o epidemické situaci a poslali vládě dopis. Vymezili se hned k několika krokům, které vláda učinila a které nejsou dostatečné. Jedním z nich je například chytrá karanténa, tento systém je podle starostů nefungující, protože neukazuje přesný počet nakažených. Jedním z dalších aspektů je například také nedostatečný počet odběrných míst nebo samotné testy, jejichž vyhodnocení tvá dlouho nebo nejsou nejsou stoprocentní. Starostové žádájí vlády, aby začala připravovat program na podporu Karvinska, který bude řešit budoucnost OKD. 

Na situaci v Moravskoslezském kraji měla vláda reagovat dříve a řešit ji rozhodněji. Od začátku nebyl pochopen problém Karvinska a horníků. Důlní činnosti a to, že pokud horníci na své pracoviště přijdou, tak se dřív nebo později nakazí, takže k tomu měl být už samotného počátku zcela jiný a intenzivnější přístup. Nechceme za každou cenu hledat viníka, ale ta reakce musí být rychlá, jednoznačná a důrazná. Testy musí být rychlejší, plošnější a intenzivnější. A chytrá karanténa musí fungovat, lépe než tomu tak bylo doposud “ vysvětlil lídr hnutí STAN Moravskoslezského kraje Jan Lipner, který je současně předsedou Svazku měst a obcí okresu Karviná. 

My všichni víme, že uzavřít doly není jen tak jednoduché. Není to fabrika, kde vypnete stroje, zhasnete a odejdete. Ale je třeba reagovat na aktuální situaci. Zdraví lidí je přece jen přednější. Nikdo není prorokem, ale dalo se předpokládat, že se nemoc bude vyvíjet na české straně důlní společností tak, jako na polské straně a to se všemi důsledky, “ dodal Jan Lipner, který společně s dalšími starosty vyzval vládu, aby začala situaci v regionu urychleně řešit nenechala tak vše jen na krajské hygieně.

Autor: L Honusek 2