Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Senátorka Helena Pešatová se zúastnila 147. Shromáždění Meziparlamentní unie

Senátorka Helena Pešatová se zúastnila 147. Shromáždění Meziparlamentní unie

11. 11. 2023

Ve dnech 22. – 27. října 2023 se v hlavním městě Angoly konalo 147. Shromáždění Meziparlamentní unie. Za Senát se zúčastnily senátorky Helena Pešatová a Adéla Šípová.

Senátorka Helena Pešatová

Senátorka Helena Pešatová

Poslaneckou sněmovnu reprezentoval vedoucí Stálé delegace Viktor Vojtko a poslanci Petr Fifka a Tomáš Kohoutek.

Meziparlamentní unie sdružuje 180 členských parlamentů z celého světa a slouží jako jedinečná platforma pro parlamentní diplomacii, výměnu zkušeností a dobré praxe v legislativní činnosti, podporu demokracie, lidských práv, rovnoprávnosti žen a mužů a udržitelného rozvoje. Úzce spolupracuje s OSN.

Během šestidenního jednání probíhala obecná rozprava na téma: Práce parlamentů pro dosažení míru, spravedlnosti a silných institucí. V rozpravě vystoupil V. Vojtko s projevem připomínajícím 40 let od únosu československých občanů v Angole a tehdejší přijetí rezoluce Meziparlamentní unie. Zároveň vyzval k další práci na revizi mezinárodních institucí, která by přispěla k dosažení míru.

Diskuse v jednotlivých výborech se týkaly přístupu k obnovitelným zdrojům energie, potravinové bezpečnosti, sociálního a humanitárního dopadu používání autonomních zbraní, práce OSN v Angole, prosazení rovného zastoupení mužů a žen ve Valném shromáždění OSN atd.

V rámci každého shromáždění se rozhoduje o tzv. urgentním bodu jednání, kdy poslanci z celého světa hlasují, která situace kdekoliv ve světě vyžaduje aktuální pozornost, soustředěnou pomoc a diplomatické řešení podporované parlamenty. Ve finálním hlasování se rozhodovalo mezi návrhem arabských zemí, Íránu, Indonésie a Jihoafrické republiky „ Ukončení války a porušování lidských práv v Gaze“ proti návrhu Kanady, Argentiny a několika evropských zemí „K společným základům pro mír“, mj. odsuzující teroristický útok Hamásu a uznávající právo Izraele na obranu . Tento návrh podpořila všemi hlasy i česká delegace. Tentokrát však nedošlo k prosazení žádného návrhu, protože ani jeden neobdržel více než dvě třetiny hlasů.

Během shromáždění byla také zvolena ze čtyř afrických kandidátek nová prezidentka Meziparlamentní unie pro následující tříleté období, Dr. Tulia Ackson z Tanzánie.

 

Autor: L Honusek 2


Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka

Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka