Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Sdružení SOJ založilo veřejnou sbírku

Sdružení SOJ založilo veřejnou sbírku

25. 1. 2021

Sdružení obcí Jablunkovska (SOJ) je sdružením šestnácti obcí v nejvýchodnější části Moravskoslezského kraje a celé republiky v okolí města Jablunkova.

Monika Czepczorová, místopředsedkyně KV STAN MSK

Monika Czepczorová, místopředsedkyně KV STAN MSK

Sdružení dlouhodobě podporuje zkvalitnění vzdělávacích pracovních, sociálních kulturních a sportovních podmínek Mikroregionu Jablunkovska. „Jednou z posledních aktivit sdružení, kterou spustilo sdružení v prosinci loňského roku je organizace sbírky na podporu obsluhy okrasné zahrady Sanatoria v Jablunkově, konkrétně na pořízení pracovního dvoumístného elektromobilu s korbou a zvýšeným podvozkem,“ uvedla předsedkyně Sdružení Monika Czepczorová, starostka obce Bukovec. „Vzhledem k velikosti zahrady a její náročné údržby je velmi často tato práce pro zaměstnance problematická. Koupí tohoto vozíku bude práce na údržbě okrasné zahrady probíhat snadněji a zaměstnancům usnadní přemisťování materiálu a zahradnického sortimentu. Tento vozík bude sloužit k přepravě zeminy, shrabaného listí, rostlin či souvisejícího materiálu a zaměstnanců,“ dodává předsedkyně sdružení.
Sanatorium Jablunkov je zdravotnickým zařízením s téměř stoletou tradicí v léčbě různých plicních onemocnění počínaje tuberkulózou, přes astma, bronchitidy či CHOPN. V dnešní době je velkým tématem Covid 19. První zkušenosti s tímto onemocněním ukazují, že pacienti, kteří absolvovali jeho těžkou formu, mají dlouhodobé potíže spočívající ve snížení fyzické a psychické kondice, snížení dechových a kardiovaskulárních funkcí, komplikace u chronických onemocnění a s tím spojené zhoršené začlenění a návrat zpět do pracovního či společenského procesu. V rámci rekonvalescence po onemocnění Covid 19 hraje klíčovou úlohu plicní fyzioterapie, která napomáhá k regeneraci dechových funkcí a zároveň vede ke zvýšení fyzické i psychické kondice. Plicní sanatorium Jablunkov nabízí tuto postcovidovou péči v ideálním případě formou hospitalizace a v případě stálých komplikací s možností následné ambulantní léčby.

Monika Czepczorová, místopředsedkyně krajského výboru STAN