Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Rozpačitá mimořádná schůze k nedůvěře vládě z pera hnutí ANO

Rozpačitá mimořádná schůze k nedůvěře vládě z pera hnutí ANO

21. 1. 2023

Milí členové, příznivci a podporovatelé,
od ukončení mimořádné schůze k vyslovení nedůvěry vládě jsem si nechal pár dnů na rozmyšlenou, abych mohl s odstupem času zhodnotit, co že se to vlastně stalo.

Petr Letocha

Petr Letocha

Začnu tím nejdůležitějším – opozici se vládu shodit nepodařilo a my tak ubránili jak naši snahu, tak snahu našich ministrů a celé vlády v této těžké době. Sice už to pomalu začíná znít jako klišé, ale ona ta doba opravdu těžká je. Věřím, že to vidíte všude kolem sebe. Za sebe ale mohu s čistým svědomím říct, že děláme, co se dá. Jak my jako poslanci a ministři za hnutí STAN, tak i naši kolegové z koalice. Vydrželi jsme až do konce a 102 hlasy přehlasovali 81 hlasů opozice. Slovy Marka Bendy – „81 je fakt málo, sorry“. Navíc si obrovsky cením toho, že držíme při sobě a vydrželi jsme až do půlnočního hlasování v nadpolovičním počtu, přestože jsme věděli, že opozice tu podporu prostě nemá a mít nebude.

Andrej Babiš na jednání nedorazil. Z prezidentské kvazi-kampaně jsem rozpačitý i já. Pravděpodobný smysl svolání mimořádné schůze tedy hnutí ANO katastrofálně nevyšel. Na druhou stranu, k nelibosti opozice, dostali ministři skvělou příležitost hájit svou práci a ukázat, co všechno za ten „rok a něco“ stihli. Já bych se mohl sáhodlouze rozmluvit o tom, co se podařilo zvládnout, ale to vám raději doporučím zhlédnout záznam. Aspoň do té doby, co mluvili ministři, nebo pak výstřižky z příspěvků poslanců hnutí STAN. Třeba na mém facebookovém profilu. Poté totiž začaly naším směrem létat faktické poznámky, které už podruhé opravdu poslouchat nemusím.

Víte, i dříve jsem hovořil o opozici konstruktivní a opozici destruktivní. Vláda zdědila zemi v ne úplně nejlepším stavu. Právě naopak. To kvůli rozpočtově nezodpovědné vládě Andreje Babiše i bezprecedentní pandemii nemoci COVID-19. V prvních měsících v vládnutí pětikoalice pak přišla válka a s tím související výzvy, které nemají jednoduchá řešení a často je třeba koordinovat postup na celoevropské úrovni. A já vím, že se vláda k těmto výzvám staví čelem a ministři – lidé, které osobně znám – jsou kompetentní a proaktivní. A proto jsem vládě vyslovil důvěru i já.

Petr Letocha, poslanec, člen KV STAN MSK