Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Roušky a rukavice všude kam se podíváme. Je třeba vzít rozum do hrsti a vyhazovat tento odpad tak, jak se má.

Roušky a rukavice všude kam se podíváme. Je třeba vzít rozum do hrsti a vyhazovat tento odpad tak, jak se má.

3. 5. 2020

Nosit roušku a rukavice se stalo naší každodenní realitou. Co s nimi po jejich použití? Kam s odpadem, který z nich vzniká? To je tak trošku nerudovská otázka, kterou momentálně řeší lidé a ochránci přírody po celém světě. 

ilustrační obrázek

ilustrační obrázek

“ Lidé myslí na sebe a na svou ochranu, ale tak trochu zapomínají na ochranu životního prostředí. Pohazují roušky a jednorázové rukavice všude, kam se jim zachce. Nejen koše před supermarkety přetékají tímto kontaminovaným odpadem. Potkáme ho i v přírodě. Je třeba zase vzít rozum do hrsti a chovat se s respektem k sobě, k ostatním, ale i k naší přírodě, ” říká předseda krajského výboru Jan Lipner. 

Odhozené gumové rukavice, jednorázové ústenky nebo i doma šité roušky. To vše můžete potkat nejen v centrech města, na parkovištích před supermarkety, ale i v přírodě. Vzniká tak odpad, který ohrožuje nás i zvířata. Ochránci přírody varují, že si tyto plastové předměty mohou snadno splést s potravou. Problém plastového odpadu v přírodě byl problém už před vypuknutím koronavirové krize. Teď se jeho produkce ještě zvyšuje. Je tedy nutné na tento fenomén společně upozornit. 

Kam ale s nimi?
Použité ochranné pomůcky rozhodně nepatří do kontejnerů na tříděný odpad. Patří do směsného odpadu.

Autor: L Honusek 2