Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Rekonstrukci porubského kulturního domu

Rekonstrukci porubského kulturního domu

25. 2. 2022

Rekonstrukce porubského kulturního domu trvala dlouhých 9 let.

KD Poklad

KD Poklad

Porubští občané a možná i občasní návštěvníci tohoto ostravského městského obvodu asi teď marně přemýšlejí, kde se ta „vzácná středověká památka“ nachází. Doba rekonstrukce podobné úvahy přímo nabízí. Ne, nejedná se o žádnou středověkou stavbu, jedná se o kulturní dům Poklad, který byl slavnostně otevřený v roce 1961 a byl postaven ve stylu socialistického realismu.
Po zhruba 50 letech existence této budovy se přistoupilo k její rekonstrukci.
V roce 2012 byl kulturní dům uzavřen s tím, že rekonstrukce potrvá zhruba 2 roky.

Objekt byl ve skutečnosti slavnostně otevřen až v srpnu 2021, řekněme na třetí pokus. Bylo krásné vidět nadšené lidi, kteří se těšili ze znovuotevřeného stánku kultury a společenského života v našem obvodě…

Kdyby tu ovšem nebyla jistá pachuť.  Kolik znáte kulturních domů či podobných staveb v naší republice, jejichž oprava trvala 9 let a při které se vynaložilo hezkých pár miliónů navíc z kapes daňových poplatníků a nikdo za to nebyl veřejně potrestán?

Současná politická reprezentace bude jistě po právu tvrdit, že za to může ta předchozí. Ale proč to okázalé slavnostní otevření? Poklad už bude navždy mementem toho, jak by se nemělo hospodařit s veřejnými prostředky a architektura přestavby se také jistě nezapíše do dějin architektury. Původní vizualizace plánované nové podoby znázorňovala poměrně citlivý přístup  (výběrem materiálů, barev, struktury atd.) k přestavbě. Výsledná podoba se těmto původním plánům dosti vzdálila.

Zatím ještě nebylo vyřešeno ani parkování, chybí slibovaný parkovací dům, takže návštěvníci večerních akcí nemají kde zaparkovat svá vozidla. Kulturní dům je majetkem města Ostravy, takže se jistě předem předpokládalo, že jej budou využívat i občané jiných částí města a samozřejmě i mimoostravští.

Doufejme, že programová náplň tohoto zařízení nám dá alespoň částečně možnost na některé "přehmaty" z minulosti zapomenout…

Mgr. Vladimíra Machalová
(místopředsedkyně ostravského oblastního sdružení hnutí STAN)