Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Průmyslová zóna František - příklad správné revitalizace

Průmyslová zóna František - příklad správné revitalizace

29. 3. 2021

Horní Suchá je původem hornická obec. Dnes už sice ani jeden ze dvou zdejších dolů netěží, přesto průmysl k obci stále patří. Byla totiž jednou z prvních, která v areálu v roce 1999 uzavřeného Dolu František průmyslovou zónu.

Těžní věž

Těžní věž


Před těmi 20 lety jsme to viděli jako možný přínos a dnes se ukazuje, že to byl správný krok. V zóně je dnes zaměstnáno asi 800 lidí, což je docela úspěch i vzhledem k tomu, že stále není zcela obsazená. Nějaký značný finanční přínos to pro obec nemá, možná daň z nemovitosti, každopádně dnes máme provoz v „kladné nule“,“ říká starosta Horní Suché Jan Lipner, který stál u vzniku průmyslové zóny František, kde dnes působí více než 20 firem.
Hornictví má v obci více než stoletou tradici. Na dole František se těžilo 88 let od začátku  v roce 1911.  Těžba pak v obci úplně  skončila uzavřením druhého zdejšího dolu 9. květen v roce 2016.
„Už se sice netěží, už nejsme hornickou obcí v pravém slova smyslu, ale horníci tady zůstali, stejně jako hornické kolonie a tradice, ke kterým se hlásíme a které chceme uchovávat. V tomto zřejmě budeme hornickou obcí možná ještě 100 let,“ konstzatuje starosta. "V obci ještě dnes  působí velmi aktivní klub hornických důchodců," dodává.
Dominantou průmyslové zóny je těžní věž,  na které se původně uvažovalo o zpřístupnění vyhlídkové terasy. Zajímavostí je taky existencí hornických kolonií. Jsou dvě a jedna z nich, která je v  majetku společnosti Heimstaden dělá dosud statrostovi vrásky. „Vadí nám, že se majitel o svůj majetek stále řádně nestará, neinvestuje do něj a dokonce si jej nechává nájemníky ničit. V kolonii bydlí řada problémových lidí, domky jsou neudržované a ročně prý dva až tři vyhoří,“ říká starosta.
 

Autor: L Honusek 2