Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Proti suchu cestou zdravého rozumu

Proti suchu cestou zdravého rozumu

3. 6. 2020

Koronavirová pandemie zastínila debatu o jednom z nejzávažnějším a nejpalčivějším problému součastnosti. Jedná se o sucho, které sužuje nejen Moravskoslezský kraj, ale i celou republiku. 

ilustrační obrázek

ilustrační obrázek

“Stát problém sucha příliš dlouho podceňoval, Starostové už na tuto problematiku poukazovali dříve. To je přesně problém naší společnosti. Začínáme problémy řešit až když už se objeví, místo toho, abychom předešly vůbec jejich vzniku. Snažíme se starat o naše okolí a chránit jej před suchem, protože nás znepokojují vyprahlá místa naší krajiny. Jak asi bude vypadat za 30 let? Je potřeba konat hned teď, dokud se dá ještě leccos zachránit, “ řekl předseda krajského výboru Jan Lipner. 

Nejen moravskoslezským krajem, ale i celým Českem se právě rozbíhá debata, jak ochránit zemi před nedostatkem vody a vyschnutím. 

Jak tedy můžeme naší krajině odlehčit a pomoct jí?Vyprahlé zemi pomohou remízky a tůňky, protože obnova a tvorba tůní je pro zadržení vody ve vyprahlé krajině tím nejlepším řešením. Socialistické zemědělství proměnilo naši krajinu v obří polní lány. Zmizely remízky, meze další místa, která tvoří  přirozenou ochranou pro zvířata a plní další důležitou funkci- udržují vodu v krajině. Vláda sice vypsala dotační program na jejich podporu, tyto krajinné prvky však podléhají dani, což je pro zemědělce další finanční zátěž. STAN proto navrhuje novelu zákona o dani z nemovitých věcí. Ta bude mimo jiné obsahovat jasnou definici pojmů remízek, háj, větrolam, díky tomu osvobodíme tyto prvky zadržující vodu v krajině od nesmyslné daně.

Tato iniciativa může jít ještě dál: daňové zvýhodnění se může v budoucnu týkat i majitelů těchto důležitých krajinotvorných prvků.

 Pojďme krajinu zase vrátit někam do poloviny 19. století, do doby, než nastoupilo průmyslové zemědělství. Je také třeba zjistit, kde pod zemí vedou trubky zapomenuté a neudržované zemědělské meliorace, hlavě z druhé poloviny 20.  století, které odvodňují pole, louky a pastviny. To, co tady bylo dřív je nutné obnovit. Není to složité a protože to není složité, může pomoci snad úplně každý. 

Autor: L Honusek 2