Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Příspěvky pro obce, ale co kraje?

Příspěvky pro obce, ale co kraje?

17. 6. 2020

Starostka Petra Pecková dokázala přesvědčit  premiéra Andreje Babiše, aby alespoň částečně vrátil peníze obcím. Obce dostanou jednorázový příspěvek 1200 korun na obyvatele ze státního rozpočtu jako kompenzaci výpadku daňových příjmů. Poslanci to v pátek schválili na popud senátu. 

KÚ Moravskoslezského kraje

KÚ Moravskoslezského kraje

“Mám radost, že vláda schválila příspěvky na obyvatelé obcí jako kompenzci za výpadek daňových příjmů. Jako starosta obce Horní Suchá tento příspěvek oceňuji. Obce a města se konečně dočkaly. Starostka Petra Pecková dokázala problém, ve kterém se obce momentálně nacházejí, zvyditelnit a za to jí patří velký dík. Koronavirovou pandemií však byly postiženy také kraje. I na ně vláda zapomněla. Moravskoslezský kraj by podobné příspěvky jistě také ocenil, “ okomentoval krok vlády kandidát na hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Lipner.  

Vláda původně chtěla pomoci obcím zvláštním zákonem, senát ale pomoc urychlil. Vložil ji do vládního protikrizového balíčku. Podle Schillerové by kvůli tomu obce přišly o 4,5 miliardy korun, kompenzace jim má zajistit 12,8 miliardy korun. Vláda však při kompenzacích za koronakrizi zcela zapomněla na kraje. Přitom výpadek sdílených daní, který krize zapříčinila, se odhaduje na 15%, což je zhruba 12 miliard korun. Což pro kraje představuje výraznou ztrátu. 

„Znovu se pokusíme zvýšení rozpočtového určení daní zařadit na jednání sněmovny, nejlépe ještě tento týden. Rozhodnutí vlády neodškodnit kraje je skutečně závažným zásahem do jejich rozpočtů a je třeba urychleně přijmout řešení,“ uvedl předseda STAN Vít Rakušan. 

 

Nám to není jedno. Podporujeme nezávislé financování obcí a krajů. 

Autor: L Honusek 2