Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Poslanec Petr Letocha navštívil ostravské KACPU

Poslanec Petr Letocha navštívil ostravské KACPU

7. 5. 2022

V pondělí 25. dubna zavítal Petr Letoch spolu se svým asistentem Matoušek Poláchem do KACPU, tedy Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině.

Petr Letocha

Petr Letocha

"Chtěl jsem mimo jiné na vlastní oči vidět fungování systému, který významným způsobem usnadňuje první kroky ukrajinských uprchlíků v Česku. Dalším důvodem mé návštěvy bylo ověřování faktů. Kolem válečných uprchlíků bohužel koluje velká spousta dezinformací, jež cítím jako svou morální povinnost vyvracet", komentuje důvod své návětěvy poslanec Letocha.
Měl možnost se přesvědčit jak je celý systém nastaven a že jakékoliv jeho zneužití je velmi složité, ne-li nemožné. "Především je ale třeba se dívat na opravdovou stránku věci, což je prostě fakt, že lidé z Ukrajiny k nám nepřijíždějí jen nazdařbůh, ale proto, že utíkají před válkou. Jejich domovy jsou ohroženy, ba dokonce se někteří dnes už ani nemají kam vrátit. V takto bezprecedentní situaci je třeba projevit solidaritu. Rozumím některým obavám občanů, ale jak jsem výše psal, mohu je ubezpečit, že celý systém státní pomoci opravdu pomáhá potřebným. Nepomáhá na úkor českých občanů, ale souběžně s jistotami, které stát až doposud poskytoval a bude poskytovat i nadále", dodává poslanec.
KACPU je zde nicméně proto, aby jeho pracovníci v první řadě pomohli Ukrajincům s orientací v cizí zemi, jejíž jazyk, kultura, zvyklosti a hlavně úřední záležitosti jim jsou cizí. Proto si velmi vážím práce všech zúčastněných. Bez nich bychom nemohli takto efektivně řešit nenadálou krizovou situaci. Doufám v ukrajinský úspěch a přeji si, aby Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině nakonec zůstaly připomínkou toho, že i v krizi umíme pracovat účinně a smysluplně.

autor. Matouš Polách