Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Pohotovost v Ostravě nekončí. Kraj to ale bude stát minimálně 30 milionů

Pohotovost v Ostravě nekončí. Kraj to ale bude stát minimálně 30 milionů

21. 2. 2020

Na začátku letošního roku to vypadalo, že Moravskoslezský kraj bude muset výrazně omezit fungování ostravských zdravotních pohotovostí. Výdaje na zdravotnictví jsou v současnosti pro vládu závažnějším problémem než kdykoliv předtím a lékařů je nedostatek. Dlouhodobě stabilizovat české zdravotnictví je nutností.

Pohotovost v Ostravě nekončí. Kraj to ale bude stát minimálně 30 milionů

Pohotovost v Ostravě nekončí. Kraj to ale bude stát minimálně 30 milionů

V tuto chvíli si sice pacienti mohou oddechnout, lékařskou pohotovostní službu pro děti a dospělé v Ostravě bude i nadále zajišťovat Městská nemocnice Ostrava. Moravskoslezský kraj to ale bude stát několik desítek milionů korun. Jednotlivé zdravotní úkony pohotovosti jsou sice hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, to ale nekryje celkové náklady provozu lékařské pohotovosti, proto tuto ztrátu hradí kraj. 

Je čím dál větším problémem, že se rozevírají nůžky mezi náklady na zdravotnictví ze strany státu a náklady na nejmodernější zdravotní péči. Důvodem je mj. vývoj nových léčebných postupů a technologií, často nákladných, dále zvyšující se nároky lidí na přístup k vysoce kvalitní zdravotní péči a také vyšší nároky na ochranu před zdravotními riziky. 

V mnoha zemích je podíl výdajů na zdravotnictví ze státního rozpočtu vyšší než v minulosti a náklady na zdravotní péči rostou rychleji než HDP. V České republice výdaje na zdravotní péči činí zhruba 7,5 % českého HDP - to je méně, než vynakládá řada vyspělých zemí. Hnutí STAN má ve svém volebním programu funkční plán pro zdravotnictví a navrhuje i urgentní řešení situace. 

Návrhy STAN: 

  • Zlepšit regulační činnost státu a zdravotních pojišťoven, aby nedocházelo ke snižování dostupnosti a kvality zdravotní péče.
  • Jasně stanovit standardy poskytované zdravotní péče.
  • Stabilizovat zdravotnictví - především cestou spravedlivého odměňování lékařů a zdravotnického personálu a tím zastavit jeho odliv.
  • Zavést rovné podmínky pro zdravotnická zařízení podobného typu.
  • Finančně posílit některé obory, které mohou být v blízké době hůře dostupné - praktické lékařství, dětskou stomatologii, psychiatrii, …

Jiří Jureček, starosta MO Hošťálkovice