25. 3. 2025
Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Petr Letocha: Vyšetřovací komise shledala, že složky IZS při střelbě na Filozofické fakultě neudělaly chyby, které by změnily průběh tragédie
Petr Letocha: Vyšetřovací komise shledala, že složky IZS při střelbě na Filozofické fakultě neudělaly chyby, které by změnily průběh tragédie
28. 2. 2025
Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny důkladně prozkoumala postup všech složek integrovaného záchranného systému během tragické události na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Z jejího šetření vyplynulo, že v činnosti těchto složek nebyla zjištěna žádná závažná pochybení, která by měla přímý vliv na průběh tragédie.

Petr Letocha: Vyšetřovací komise shledala, že složky IZS při střelbě na Filozofické fakultě neudělaly chyby, které by změnily průběh tragédie
Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny byla ustanovena v červnu 2024 a měla deset členů. Její složení odráželo politické spektrum Sněmovny. Hnutí STAN bylo zastoupeno poslanci Exnerem a mnou. Během svého působení vyslechla 29 svědků, shromáždila přes 800 stran dokumentace a strávila více než 63 hodin jednáním. Jejím hlavním úkolem bylo zhodnotit efektivitu zásahu složek integrovaného záchranného systému (IZS) a zmapovat průběh událostí z 21. prosince 2023.
V lednu 2025 komise zveřejnila svou závěrečnou zprávu. Hlavním závěrem bylo, že v postupu složek IZS nebyla shledána pochybení, která by ovlivnila průběh tragické události. Nicméně byly identifikovány nedostatky v operačním a taktickém řízení před samotným zahájením střelby. Konkrétně se jednalo o problémy s lokalizací mobilního telefonu pachatele a nedostatečnou výzbroj prvosledových hlídek. Komise doporučila zlepšit procesy lokalizace mobilních telefonů, vybavit hlídky adekvátními zbraněmi a balistickou ochranou a zajistit lepší označení policistů v civilu pro snadnější identifikaci během zásahu.
Jako parlamentní kontrolní orgán komise konstatuje, že během svého šetření neodhalila žádné skutečnosti nasvědčující spáchání trestného činu. Její práce se zaměřila primárně na analýzu bezpečnostních procesů a návrh systémových opatření, která by měla přispět k prevenci podobných událostí v budoucnu.
Všechna doporučená opatření mají za cíl zvýšit schopnost bezpečnostních složek efektivně reagovat na mimořádné situace. Komise zdůrazňuje, že implementace těchto opatření by měla být prováděna systematicky a s dlouhodobým výhledem, aby se zajistila trvalá a udržitelná zlepšení v oblasti veřejné bezpečnosti.
Největší diskuse proběhla nad oponentním stanoviskem poslanců Maška a Válkové, kteří se neztotožnili se závěry komise, a to přesto, že jejich původní znění navrhl poslanec Mašek a společně s poslankyní Válkovou původně sami také odsouhlasili. Jejich názor se změnil těsně před posledním jednáním komise, kde mělo proběhnout pouze hlasování o zprávě jako celku.
Někteří členové komise, zejména z hnutí ANO, vyjádřili nesouhlas s hlavním závěrem zprávy. Poslanci Jiří Mašek a Helena Válková předložili oponentní zprávu, ve které uvedli, že některé nedostatky v postupu policie mohly ovlivnit průběh události. Navrhli také, aby Poslanecká sněmovna vyjádřila nesouhlas s postupem ministra vnitra a policejního prezidenta, kteří podle nich dlouho odmítali připustit jakékoliv nedostatky v řízení zásahu.
Podle mě to byl pokus o politizaci této tragické události. Cílem komise nebylo hodnotit postup ministra vnitra ani policejního prezidenta po samotné události. Z následného vyšetřování se nakonec prokázalo, že ani oni ve svém vyjadřování bezprostředně po zásahu nepochybili. Jejich obrat na společné závěry komise se v kontextu této snahy zpolitizovat tragédii ukazuje jako zásadní pro vytvoření jejich oponentního stanoviska. Popřeli tak sami sebe, protože po celou dobu tvrdili, že do toho politiku tahat nebudou..
Všichni členové se však shodují na doporučeních a věří, že se díky nim povede podobné situace eliminovat, byť zabránit útokům na měkké cíle osamělým útočníkem zcela nejde.
Autor: Petr Letocha