Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Otevíráme karvinskou radnici občanům

Otevíráme karvinskou radnici občanům

28. 8. 2019

Jedním z důležitých bodů našeho předvolebního programu bylo otevírání radnice občanům.

Otevíráme karvinskou radnici občanům

Otevíráme karvinskou radnici občanům

Významným krokem k tomu má být pořizování videozáznamů ze zastupitelstva města.

V Karviné prozatím v tomto ohledu vidíme určité mezery. Snažili jsme se vedení města motivovat interpelacemi a snažíme se každé zastupitelstvo nahrávat vlastními silami.

Bohužel prozatím neúspěšně. “Situace je dost absurdní, protože město samo si během zastupitelstva pořizuje audiozáznam pro účely zpracování zápisu, aby jej ihned po vytvoření zápisu smazalo” komentuje člen STAN Karviná Tomáš Chorzempa. “Rozhodl jsem se proto, že si po každém zastupitelstvu ještě tento den večer tyto audiozáznamy vyžádám na základě zákona o svobodném přístupu k informacím č.106/1999, před tím než se stihnou smazat” pokračuje dále.

Další krok k upozornění na absurdní situaci byl tedy učiněn. Aby ovšem tato práce nevyšla vniveč, tak jsme se rozhodli, že tyto audiozáznamy zpřístupníme veřejnosti. Zvolili jsme k tomu moderní způsob. V dnešní době už jsou lidé, kteří upřednostní audio verzi před videem nebo čtením zápisu ze zastupitelstva. Cestu k občanům se snažíme najít přes podcast. Zřídili jsme si tedy účet na Spotify i iTunes s názvem "Piráti a Starostové Karviná" a občané si mohou jednání zastupitelstva poslechnout v podobě, jak ji poskytl magistrát, třeba cestou z práce ve vlaku nebo autobuse.

Tím to ovšem nekončí. Nedávno zaznamenalo modernizace hlasovací zařízení na zastupitelstvu. S tím jsme vkládali naděje do prezentace výsledků hlasování ve strojově čitelné podobě, které bude možné agregovat a třídit, kdo a jak hlasoval z dlouhodobého hlediska apod. Nicméně jsme se dočkali zklamání, nic takového se nekonalo. Výsledky hlasování jsou pořád nestrukturovaně publikovány a co hůř, od posledního zastupitelstva jsou prezentované jako fotografie vytištěného hlasování. To nás ovšem nezastaví a naším cílem je se naučit data zpracovat i když nejsou strojově čitelné.

I z opozice se dá realizovat náš program.

 

Zdroj: Petr Letocha, zastupitel města Karviná