Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Opětovné odhalení pomníku v Palkovicích

Opětovné odhalení pomníku v Palkovicích

31. 10. 2023

Za slavnostní atmosféry byl v Palkovicích opětovně odhalen pomník připomínající někdejšího prezidenta T. G. Masaryka a předsedu vlády Antonína Švehlu. Původní pomník zničili nacisti.

Opětovné odhalení pomníku v Palkovicích

Opětovné odhalení pomníku v Palkovicích

"Památník v Palkovicích jsme znovu odhalovali po 85 letech, protože původní skoro totožný památník byl odhalen v roce 1938, akorát že už v roce 1940 ho Němci samozřejmě zlikvidovali, protože se jim nelíbil ani pan Švehla, ani pan Masaryk jako světový demokrat," uvedl starosta Palkovic Radim Bača.  "My jsme jej po 85 letech, nebo v podstatě po 105 letech od založení republiky, znovu obnovili, protože cítíme potřebu v současné době něco takového dělat. Ta doba je skoro stejná jako v roce 1938. Relativní přepych, ale začínají se objevovat v Evropě a ve světě války tak, jak to bylo v tom třicátém osmém roce. Tehdy nacionalismus nebo nacismus, fašismus a dneska zase jiné důvody pro války. Takže jsme opravdu cítili potřebu tento památník znovu obnovit. A udělali jsme to takovou malou slavností v pondělí v poledne, protože jsme potřebovali tady dostat děti z Palkovic a Myslíku. Protože, kdo jiný, než ty děti, by to měly vnímat, že ta demokracie tu je a že je třeba ji nějak aspoň trošku hlídat, aby se nám nerozplynula mezi prsty,” doplnil starosta.
Nový pomník navrhl Michael Kocych z Frýdku-Místku. Pomník byl odhalen ve Švehlově aleji, která v centru obce odolala několika přestavbám.
Akce se zúčastnila taky poslankyně Michaela Šebelová, která vyzdvihla počin obce, zejména jeho představitelů starosty Radima Bači a místostarosty Davidy Kuly.

Autor: L Honusek 2