Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Nedostatek volných míst v domovech pro seniory

Nedostatek volných míst v domovech pro seniory

23. 8. 2020

Přestože v posledních letech v Moravskoslezském kraji během posledních let vzniklo několik nových domovů pro seniory či v domovech se zvláštním režimem, volných míst se stále nedostává.

Domov seniorů Horní Suchá

Domov seniorů Horní Suchá

V celém kraji funguje několik zařízení pro seniory. Některé zřizuje Moravskoslezský kraj, další pak samotné obce a města nebo církev. Míst v nich je ale stále nedostatek.  Mnohdy lidem k umístění do těchto domovech nepomohou ani pořadníky či předběžné přihlášky.

My jsme v obci Horní Suchá přebudovali mateřskou školku na domov seniorů, kde vzniklo třicet lůžek ústavní péče, kterou nám zde provozuje Slezská humanita. Náklady činily dvacet milionů korun. Kdybychom měli dvě nebo tři takové budovy, pořád je obsadíme a pořád to ještě bude málo. V našem kraji tyto zařízení chybí a chybí také domy se zvláštním režimem. Měli bychom se o budování, ale i chod těchto institucí v celém kraji postarat, “ dodal lídr hnutí STAN Jan Lipner, který se podílel také na vybudování objektu pro společenské a kulturní využití hornických důchodců.

Žadatelů je mnoho, ale instituce pečující o seniory nebo o nemohoucí mají své kapacity. Obecně se jedná o desítky zájemců, v některých domovech, hlavně ve velkých městech, dosahují jejich počty až kolem sta žadatelů. O umístění rozhoduje například místní příslušnost nebo sociální situace.

Tato péče by měla být dostupná pro všechny rovnoměrně v celém kraji. Zvláště pak po jarní zkušenosti s nařízenou karanténou. Senioři patří mezi rizikové skupiny obyvatel, museli tak zůstat doma a byli odkázáni jen sami na sebe. Co když se sami o sebe nedokázali postarat?

Všichni máme nárok na klidné stáří a chceme, aby o nás bylo v pozdním věku postaráno.

Nám to není jedno. 

Autor: L Honusek 2