Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Na úspěšnou digitalizaci státní správy ještě není pozdě

Na úspěšnou digitalizaci státní správy ještě není pozdě

26. 8. 2021

Digitalizace státu – asi už jste to slovní spojení několikrát za poslední léta slyšeli a stále vám vrtá hlavou, kde se ta digitalizace v praxi vlastně děje.

Petr Letocha

Petr Letocha

Chcete si vyřídit nějaký úřední úkon z pohodlí svého domova a stejně nakonec musíte složitě skenovat, tisknout a studovat všemožné online návody, abyste přesně věděli, jak vaše dokumenty datovou schránkou správně odeslat. Mnoho lidí to po chvilce vzdá a jde se zase raději postavit do dlouhé řady na úřad, kde má jistotu, že vše bezchybně vyřídí. My si ale říkáme, že takhle by 21. století určitě nemělo vypadat. Toužíme po státní správě, která mezi sebou komunikuje a vyměňuje si informace. Toužíme po státní správě, která se nevymlouvá na nedostatek kompetencí. Naši vizí je digitálně kompetentní stát pro každého, a tedy i pro ty, kteří počítač nepoužívají. Nesmí se stávat, aby digitalizace byla pro občana přítěží. Čas a peníze musí ušetřit občané, firmy, ale i úřady. Po úřadech by měli proudit data, nikoliv tisíce úředníků. Musí dojít k personálnímu zeštíhlení úřadů, nikoliv k jejich dalšímu bobtnání.  

A jak chceme státní správu lépe digitalizovat? Stát nám musí pomáhat, nikoliv nás neustále penalizovat a házet klacky pod nohy. Jasně rozdělíme kompetence a zajistíme strukturální, legislativní a personální podmínky pro její úspěšné zvládnutí. Posílíme koordinaci IT, prosadíme uživatelsky přívětivější online služby nebo zdigitalizujeme složité procesy a dokumenty. Mezi úřady musí obíhat strojově čitelná data a ne papíry či skeny. V neposlední řadě podpoříme digitalizaci krajů a obcí, jelikož sdílením IT řešení a uložišť dat značně ušetříme. Z České pošty a CzechPointů vytvoříme bránu k celému eGovernmentu pro každého.

Byrokratické peklo prostě musí skončit. Dnes jsme v digitalizaci státu až na 3. místě od konce v rámci EU a 99. na světě. V digitalizaci musíme dohnat premianty, a tedy Estonsko, Dánsko či Velkou Británii. Naše koalice nabízí srozumitelné řešení, jak se ze současné nepříznivé situace dostat. Ještě není pozdě, a proto věřím, že po úspěšných volbách s digitalizací konečně pohneme. Zaslouží si to totiž každý z nás.

Petr Letocha, zastupitel města Karviná a kandidát do PSP ČR