Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Moravskoslezský kraj zruší místa v dětských domovech

Moravskoslezský kraj zruší místa v dětských domovech

19. 4. 2013

Moravskoslezský kraj chce zrušit některé dětské domovy. V současné době jich zřizuje celkem 18 a každé páté místo je tam neobsazené. Zatím není jasné, kterých domovů se to bude týkat.
Moravskoslezský kraj zruší místa v dětských domovech

Moravskoslezský kraj zruší místa v dětských domovech

V opavském dětském domově bydlí 44 dětí, kapacita je 48 míst. Dá se říci, že děti žijí v šesti menších skupinách, které fungují jako rodinné celky. 

Podle ředitele domova Milana Škrabala je dnešní doba jasná - méně dětských domovů v ústavech a více pěstounů. 

„Moje vize je, že by v průběhu tří čtyř let mělo dojít v opavském dětském domově ke snížení kapacity na pět a postupně na čtyři rodinné skupiny,“ říká ředitel. 

Podrobnosti o rušení dětských domovů v Moravskoslezském kraji zjišťoval Martin Knitl

A hned ukazuje odpověď na otázku, co s volným prostorem. Řešením jsou podle něj startovací byty přímo pod střechou domova. 

Náměstkyně hejtmana za ČSSD Věra Palková zásah do fungování domovů potvrdila, i když zatím nepadlo žádné konkrétní rozhodnutí. 

„Je na pořadu dne zvážit, zda budeme provozovat všechny dětské domovy. Každopádně síť dětských domovů, která je nastavená, se ukazuje, že už dnes je trochu předimenzovaná, a proto budeme uvažovat, jak s tím naložit,“ vysvětluje náměstkyně. 

Stát více podporuje pěstouny

Za vším je mimo jiné nová podoba zákona, který podporuje pěstouny, a také rozmělnění ústavů do skutečných rodin. Moravskoslezský kraj chce s tímto trendem jít hodně vpředu. 

„Ale řekněme si na rovinu, že děti patří do rodiny a potřebují mít ten vzor. A pokud rodina, kde se narodily, neplní funkci a najde se profesionální pěstounská rodina, tak je to v pořádku,“ podotkla Věra Palková. 

Na druhé straně podle náměstkyně místo pro dětské domovy ještě dlouho nezanikne. Po vlně slučování středních škol, kterou začalo už předchozí vedení kraje, můžeme čekat vlny další. Příspěvkových organizací má kraj ještě hodně. 

 

Autor: Český rozhlas / Martin Knitl