Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Moravskoslezský kraj potřebuje lékařskou fakultu

Moravskoslezský kraj potřebuje lékařskou fakultu

6. 9. 2020

Lékařská fakulta Ostravské univerzity v současné době nemůže přijímat nové studenty do magisterského programu všeobecného lékařství. Náš kraj ale lékařskou fakultu potřebuje, kvůli zachování dostupnosti zdravotní péče. 

Moravskoslezský kraj potřebuje lékařskou fakultu

Moravskoslezský kraj potřebuje lékařskou fakultu

Rada Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství rozhodla o odebrání akreditace pro magisterský obor všeobecné lékařství. Podle akreditačního úřadu má fakulta nedostatečné personální obsazení pro potřebnou výuku. Lékařská fakulta Ostravské univerzity vznikla před deseti lety a osmdesát procent jejich absolventů získalo uplatnění v našem kraji.  

V České republice je jen málo míst, kde se dá studovat medicína. Noví studenti jsou důsledkem zrušení oboru všeobecného lékařství na Ostravské univerzitě nuceni volit studium medicíny v jiném městě. Odliv mladých a perspektivních lidí z našeho regionu však představuje problém. Neprodloužení akreditací by mohlo být pro Moravskoslezský kraj fatální. Problém nepředstavuje pouze nedostatek studentů oboru všeobecného lékařství, ale také hygieny v rámci postgraduálního studia. 

Naší prioritou je pomoc Lékařské fakultě Ostravské univerzity při akreditačním procesu, aby se jí vrátila možnost opět vychovávat a  vyučovat mediky. Velký počet chybějících mladých lékařů je jedním ze základních problémů zdravotnictví v našem průmyslovém regionu. Za zvážení by stálo otevření hygienické fakulty Ostravské univerzity v první fázi obnovení akreditace Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Mladí hygienici jsou od uzavření jejich fakult naprosto nedostatkovou profesí. Za posledních pět let atestovalo z hygieny pouze pět lékařů, to znamená jeden ročně,  “ okomentoval nedostatek mladých mediků lékař a kandidát do Senátu Rostislav Gromnica. 

Moravskoslezský kraj potřebuje mladé lékaře a dostupnou lékařskou péči.  Nám to není jedno. 

Autor: L Honusek 2