Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Moravskoslezský kraj podporuje rozvoj inovativních metod vzdělávání

Moravskoslezský kraj podporuje rozvoj inovativních metod vzdělávání

26. 1. 2024

Moravskoslezský kraj podporuje rozvoj inovativních metod ve vzdělávání, které jsou důležité pro rozvoj kreativity a kompetencí žáků a studentů. V rámci dne workshopů „Učiteling“ s mottem „inspirace sdílením“ si zúčastnění pedagogové vyzkouší, jak se učí s inovativními metodami, a od kolegů získají inspiraci a rady pro okamžité uplatnění nabytých zkušeností ve své výuce. Workshopy jsou příležitostí také pro sdílení a reflexi vlastní pedagogické praxe.

Moravskoslezský kraj podporuje rozvoj inovativních metod vzdělávání

Moravskoslezský kraj podporuje rozvoj inovativních metod vzdělávání

Není pochyb o tom, že vzdělávání je klíčem k rozvoji naší společnosti. V minulosti se až příliž  často kladl důraz na reprodukci znalostí, pasivní přijímání informací, autoritářský styl vedení výuky nebo rigidní dodržování osnov. Současnost je však jiná a vyžaduje si nové přístupy a řešení. Společnost klade důraz na umění přizpůsobit se změnám, a to i v oblasti vzdělávání, protože to je základem pro úspěch v dnešním dynamickém a globalizovaném světě.

Do popředí zájmu se dostávají inovativní metody, které studentům umožňují rozvíjet jejich silné stránky, zájmy a kreativitu v různých oblastech. Tyto metody jsou zaměřeny na podporu spolupráce, kritického myšlení a řešení problémů, akcentují motivaci, spolupráci a aktivitu studentů ve svém ideálně celoživotním učení.

Jako bývalá kantorka se stále o oblast vzdělávání zajímám a sleduji zajímavé vzdělávací projekty a trendy. V poslední době mě velmi zaujal projekt Učiteling, který pedagogům nabízí příležitost seznámit se s metodami výuky inspirativních učitelů.

V rámci jednoho dne workshopů si pedagogové zažijí vyučovací hodiny optikou žáků a studentů, tedy doslova ze školní lavice. Formou vlastního zážitku tak mohou nahlédnout pod pokličku inovativních metod výuky našich oceňovaných inovativních pedagogů a zároveň získat praktické rady, jak nabytou inspiraci zařadit do vlastní praxe. Naplánován je také prostor pro reflexi a sdílení osobních příběhů z pedagogické praxe.

Nejbližší Učiteling se koná v únoru na půdě Pedagogické fakulty Ostravské univerzity a já jsem velmi hrdá, že mezi lektory vystoupí hned několik významných frýdecko-místeckých pedagogů, kteří se umístili na předních místech soutěže inspirativních pedagogů  Global Teacher Prize Czech Republic.

V roce 2023 v této prestižní soutěži zvítězil Roman Göttlicher, učitel dějepisu a občanské nauky ze Střední průmyslové školy, Obchodní akademie a Jazykové školy ve Frýdku-Místku, jehož krédem je, že „škola je místem, kde se učí jak žáci, tak učitelé. A učitelé by se měli stále vzdělávat, hledat zpětnou vazbu, růst." Moc mě těší, že jsem mohla Romanovi k jeho úspěchu osobně pogratulovat při slavnostním ceremoniálu v Senátu PČR. Byla to pro mě čest, protože jsem Romana kdysi učila na Gymnáziu ve Frýdlantu nad Ostravicí. Navíc byli na této ceremonii přítomni i frýdecko-místečtí pedagogové, kteří se soutěže úspěšně zúčastnili v minulosti, a to Tomáš Chrobák ze Základní školy Baška, který získal první místo v roce 2019, a Monika Chrobáková ze Základní školy Baška a Základní školy Janovice, jenž se v tomtéž roce umístila na krásném druhém místě.

Projekt Učiteling umožňuje pedagogům z Moravskoslezského kraje sdílet osvědčené postupy, inspirativní nápady a praktické zkušenosti z výuky s ostatními kolegy a svým pojetím je u nás unikátní. Poděkování patří všem zapojeným pedagogům za jejich nasazení a zejména organizátorům - společnosti EDUin, o.p.s. a sdružení Učitelská platforma.

Projekt se uskutečňuje díky podpoře partnerů, Moravskoslezského kraje a Pedagogické fakulty Ostravské univerzity.

Helena Pešatová, senátorka a starostka města Frýdlant nad Ostravicí