Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Modernizace železniční sítě v ČR je nutností

Modernizace železniční sítě v ČR je nutností

23. 2. 2022

Poslanec Michael Rataj, člen podvýboru pro dopravu, odpovídal na dotazy magazínu RailTarget.

Michael Rataj, poslanec a starosta obce Branka u Opavy

Michael Rataj, poslanec a starosta obce Branka u Opavy

"Železniční doprava obecně je jednou z dlouhodobých priorit hnutí STAN a také programových priorit současné vlády. Existuje zde dlouhodobá shoda na tom, že železniční síť je nezbytné modernizovat a zajistit, aby byla schopna vyhovět požadavkům dnešní doby", konstatuje poslanec Michael Rataj.
"Co se týká projektu vysokorychlostní železnice u nás, tak je bezesporu správné, že je to jedna z priorit současné vlády", pokračuje poslanec a dodává "Například v Německu už vysokorychlostní tratě provozují desítky let. Komfort a rychlost tamní železniční přepravy musel ocenit každý, kdo ji vyzkoušel. Vysokorychlostní železnice nás mnohem efektivněji propojí s Evropou v rámci transevropské dopravní sítě."
Další z otázek byla směřována na změnu výše slevy ze současných 75% na 50%, která začne platit od prvního dubna." Je potřeba si uvědomit, že předchozí vláda plánovala schodek ve výši 376,6 miliardy, zatímco vláda současná pracuje se schodkem 280 miliard korun, tedy o téměř 97 miliard nižším rozpočtem. Prostředky bylo třeba hledat jak na straně příjmů, tak i výdajů. Mám za to, že sleva ve výši 50 % je slevou výraznou a cílovým skupinám zajistí dostupnost veřejné dopravy, zároveň nebude pro státní rozpočet tak výraznou zátěží", uzavírá rozhovor poslanec za Moravskoslezský kraj Michael Rataj.
 

 

Autor: L Honusek 2