Hlavní stránka Regiony Moravskoslezský kraj Mimořádná schůze sněmovny

Mimořádná schůze sněmovny

18. 6. 2020

Dnes proběhla mimořádná schůze sněmovny k boji proti suchu, které už několik týdnů sužuje nejen obce v Moravskoslezském kraji, ale i celou Českou republiku. Deštivý přelom května a června přinesl jen povrchové zlepšení situace. Sucho nás ale trápí neustále.

Jen Farský ve sněmovně 18.6.

Jen Farský ve sněmovně 18.6.

Podle dosavadních studií, které provedla vědecká skupina Intersucho, dokázaly vydatné deště, které zasáhly Česko v posledních dnech, odvrátit dlouhotrvající sucho jen v půdách ve vrstvách do 40 centimetrů. Hlouběji stále přetrvává až extrémní sucho.

Problematika sucha je běh na dlouhou trať. Pár dní intenzivního deště ho nevyřeší. Je třeba se na vše dávat v dlouhodobějším horizontu. Sucho je problém, snad stejně závažný, jako celá koronavirová pandemie. Dlouhodobě bude ovlivňovat naše každodenní životy. Nedostatek vody, neúroda, zvyšující se ceny za potraviny. My zahrádkáři na konci sezóny nebudeme mít co sklízet. Bojujme proti suchu cestou zdravého rozumu. Ukažme, že nám to není jedno,” okomentoval situaci kandidát na hejtmana Moravskoslezského kraje Jan Lipner. 

Jak bojovat proti suchu a zároveň bleskovým povodním?

Budujme společně mokřady, meandrující potoky. Né vyhloubená korita ani betonové přehrady. Ty problém dlouhodobě neřeší. Vyprahlé zemi pomohou remízky a tůňky, správné zemědělské hospodaření a dostatečné množství srážek, které se vlivem klimatické krize vypařují rychleji, než bychom chtěli. 

Nám to není jedno. 

Autor: L Honusek 2